× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
12 czerwca, 2024

Portal o zdrowiu i medycynie

Zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna – Travel-med.pl

apteczka samochodowa

Zabezpieczenie ran i urazów po zdarzeniu drogowym

Wyposażenie auta na wypadek niebezpiecznych zdarzeń

Każde auto, niezależnie od długości tras na jakie jest wykorzystywane, powinno być w pełni wyposażone w niezbędne akcesoria. Przepisy prawa jasno określają, jakie rzeczy powinny być na wyposażeniu auta dopuszczonego do ruchu:

  • gaśnica
  • trójkąt ostrzegawczy

Bez tych elementów narażamy się nie tylko na mandat karny, ale przede wszystkim narażamy się na zagrożenie w przypadku kolizji lub wypadku.

Dodatkowe wyposażenie auta, o jakie warto zadbać

Mimo że przepisy prawa tego nie nakazują, warto aby w swoim samochodzie zawsze mieć w pełni wyposażoną apteczkę samochodową i kamizelki odblaskowe. Te  ostatnie są niezwykle przydatne w momencie kolizji lub awarii samochodu. Szczególnie doceniane przez kierowców po zmierzchu i w przypadku niskiej widoczności. Kamizelka ostrzegawcza, zwiększa widoczność osoby poruszającej się po drodze i może okazać się akcesorium, które ratuje ludzkie życie. Posiadanie w samochodzie wyposażonej apteczki jest niezwykle przydatne podczas kolizji lub innych nagłych zdarzeń.

Pierwsza pomoc przedmedyczna

Wyruszając w podroż, nawet na krótkiej trasie, warto zadbać o przegląd pojazdu, sprawdzenie płynów eksploatacyjnych, uzupełnienie pojazdu w obowiązkowe wyposażenie i posiadanie właściwie wyposażonej apteczki. Wykonanie przeglądu samochodu przez jego kierowcę nie potrwa dłużej niż 20-30 minut. Ten czas może okazać się zbawienny i uratować ludzkie zdrowie i życie. 

Apteczka samochodowa to bardzo ważny element wyposażenia auta. Powinna być wyposażona w:

  • bandaże
  • opatrunki jałowe
  • plastry (bez opatrunku)
  • bezpieczne nożyczki
  • koc ratunkowy
  • ustnik resuscytacyjny

To absolutne minimum, które w sytuacjach zagrożenia życia, może pomóc uczestnikom lub świadkom zdarzenia w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego. Warto zapamiętać, że w apteczce samochodowej w żadnym wypadku nie trzymamy żadnych leków.

Zabezpieczenie miejsca wypadku i poszkodowanych

Istota posiadania apteczki samochodowej wynika z ogromnego natężenia ruchu na polskich i europejskich drogach. Co chwilę dochodzi na nich do zdarzeń niebepiecznych lub wręcz do tragicznych wypadków. W takich momentach liczy się każda minuta, aby chronić ludzkie życie i zdrowie. Bywa, że posiadane w apteczce samochodowej elementy w porę zabezpieczą wychładzające się ciało, usprawnią RKO (czyli potocznie nazywany masaż serca), zabezpieczą krwotok lub usztywnią złamanie. Bez apteczki samochodowej, nawet najlepiej wyszkolonej w dziedzinie pierwszej pomocy osobie, będzie trudno wykorzystać swoje umiejętności.