× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
14 czerwca, 2024

Portal o zdrowiu i medycynie

Zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna – Travel-med.pl

badanie USG

Szósty tydzień ciąży – jakie zmiany zachodzą w organizmie matki i dziecka?

Szósty tydzień ciąży to dobry moment na wykonanie pierwszego badania USG. W tym czasie Twoje dziecko mierzy od 12 do 17 mm – przypomina więc ziarnko ryżu, choć jest od niego tak naprawdę  mniejsze. Na ekranie urządzenia można zobaczyć je i jego rozwijające się serduszko. Jakie zmiany zachodzą w tym czasie w organizmie matki i dziecka? I gdzie wykonać pierwsze USG ciążowe w Krakowie?

Szósty tydzień ciąży – zmiany w organizmie dziecka

W szóstym tygodniu ciąży w jamie owodniowej gromadzi się płyn, który produkują komórki nabłonka owodni, jak również sam zarodek. W jego wnętrzu pojawiają się również bardzo poważne zmiany. Wykształcone zostaje serce, ale także trzy układy: pokarmowy, wydalniczy, jak również nerwowy. Początkowo serduszko bije z częstością 60-90 uderzeń na minutę, po upływie tego tygodnia przyspiesza jednak aż do 180 uderzeń. U dziecka widoczne są już rączki i nóżki, jeszcze jednak zrośnięte są one z tułowiem.

Warto dodać, że na tym etapie ciąży serce maluszka zaczyna bić, choć jeszcze przypomina ono niewielką rurkę. W grzbietowej części zarodka pojawiają się dwie fałdy nerwowe, które coraz bardziej łączą się ze sobą i powiększają. Dochodzi też wówczas do zamknięcia cewy ośrodkowego układu nerwowego, która na kolejnych etapach przekształca się w mózg i kręgosłup.

Szósty tydzień ciąży – zmiany w organizmie matki

Szósty tydzień to moment, w którym już niektóre kobiety wiedzą, że są w ciąży. Być może i Ty zauważyłaś u siebie np. nudności czy wymioty – pojawiają się one nie tylko z rana, ale mogą CI towarzyszyć przez cały dzień. Nadal niewidoczna jest jednak różnica, jeśli chodzi o wielkość brzucha. Może się on zaokrąglać już w końcówce pierwszego trymestru lub być niewidoczny przez większość ciąży i uwypuklić się dopiero w trzecim trymestrze. Jest to zatem kwestia bardzo indywidualna.

W szóstym tygodniu ciąży wiele kobiet staje się wrażliwa na różnego rodzaju zapachy. Często zdarza się, że odczuwają one uczucie zalegania pokarmu w żołądku, ponieważ zostaje opóźniony proces jego opróżniania. W wyniku działania progesteronu mogą pojawić się również zaparcia, idące często w parze ze zwiększoną potrzebą oddawania moczu. Podobnie jak w piątym tygodniu ciąży, kobiety mogą borykać się z bolesnością i tkliwością piersi, nadmierną sennością i brakiem energii, a także z wahaniami nastroju.

Pierwsze USG w ciąży – Kraków

Zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży? Chcesz wykonać pierwsze badanie USG? Jeśli tak, zapraszamy do Centrum Hi-Gen przy ul. Wielickiej 42A/B1. Zajmujemy się profesjonalnym prowadzeniem ciąży, w tym również ciąż podwyższonego ryzyka. W naszym ośrodku możliwie są konsultacje z lekarzami specjalizującymi się ginekologii, położnictwie, genetyce klinicznej, endokrynologii i chorobach wewnętrznych, pediatrii, neonatologii oraz kardiologii dziecięcej. Dzięki temu możemy zapewnić Tobie i Twojemu dziecku kompleksową opiekę. Zadzwoń na numer 791 004 003 i umów się z nami na pierwszą wizytę!