× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
27 maja, 2024

Portal o zdrowiu i medycynie

Zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna – Travel-med.pl

komplety medyczne

Komplety medyczne — odpowiednie dla medycznych zawodów

Komplety medyczne są dostosowane do branży.  Jest to bardzo ważne ze względu na zagrożenia, jakie niesie za sobą wykonywana czynność. W przypadku służby zdrowia konieczne jest stosowanie odpowiedniej odzieży, dlatego strój chirurga różni się od stroju kosmetyczki lub pielęgniarki. 

Odzież medyczna musi być certyfikowana

Tylko nieliczne firmy szwalnicze mogą przystąpić do produkcji odzieży medycznej. Wszystko po to, aby zabezpieczyć zdrowie i życie osób pracujących w służbie zdrowia lub salonu kosmetycznego. Stroje medyczne muszą wyróżniać się krojem, wykończeniem i wysokiej jakości materiałami użytymi do szycia. Istnieje prawo, które narzuca wymogi takie jak spełnienie określonych norm jakości odzieży dla służby zdrowia. To ze względu na to, że odzież musi chronić zdrowie pracowników medycznych, dlatego muszą stosować odzież chroniąca ich przez zakażeniami zgodnie z panującymi normami.

Funkcje odzieży medycznej

Jak wiadomo, celem stosowania odzieży medycznej jest funkcja ochronna, a jednocześnie ma identyfikować określoną grupę zawodową. Ułatwia to przede wszystkim sprawne funkcjonowanie społeczeństwa.  Dziedziny, w których stosowane są stroje medyczne:

 • Szpitale
 • Gabinety stomatologiczne
 • Ratownictwo medyczne
 • Apteki
 • Przychodnie
 • Salony kosmetyczne
 • Salon odnowy biologicznej
 • Salon medycyny estetycznej

Rodzaje odzieży medycznej

Dzisiejsza technologia pozwala na produkcję odzieży w podziale na płeć, czyli odzież męska i damska. Dzielą się również pod względem zastosowania odpowiednich materiałów i dodatków, które podnoszą funkcjonalność. Dzisiejsza odzież medyczna pozwala na stosowanie środków dezynfekujących, dzięki czemu wyróżniają się trwałością i wysokim poziomem higieny. Jeżeli będą odpowiednio używane, dłużej zachowają swoja żywotność i funkcjonalność. Nie będą się mechacić, zachowają swój kształt i nawet po wielu praniach – kolor. W przypadku odzieży noszonej w szpitalach ważnym punktem jest temperatura prania. Wybierając komplety medyczne damskie, należy pamiętać, aby wybrane materiały były oddychające, komfortowe i chroniły przed przedostaniem się:

 • Płynów ustrojowych
 • Drobnoustrojów chorobotwórczych
 • Krwi

Istnieją formy, które produkują komplety medyczne pod indywidualne zamówienie. Można wyszyć swoje logo lub wybrać odpowiedni krój. Kolor lub fason, opinający lub nieopinający ciała. W zależności od pełnionej funkcji jest szeroki zakres wyboru.