× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
24 kwietnia, 2024

Portal o zdrowiu i medycynie

Zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna – Travel-med.pl

probiotyki

Najważniejsze informacje o probiotykach

Probiotyki zyskują coraz większe uznanie wśród Pacjentów z różnymi dolegliwościami. I choć wciąż wiele osób kojarzy potrzebę ich zażywania jedynie w trakcie antybiotykoterapii, to dzięki informacjom pojawiającym się regularnie w artykułach naukowych udaje się utrwalić w powszechnej świadomości informację, że probiotyki są niezastąpioną pomocą w wielu przypadłościach. Pomagają skutecznie walczyć z nietolerancjami pokarmowymi, otyłością, problemami metabolicznymi, nadciśnieniem i atopowym zapaleniem skóry. Wzmacniają również wydolność organizmu u sportowców. Co jeszcze o nich wiemy? Poniżej przedstawiamy kilka informacji, które pozwolą usystematyzować wiedzę.

Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki – jakie są różnice?

Prebiotyki to nic innego, jak pożywka dla probiotyków, czyli są dla nich składnikami odżywczymi. Są to produkty roślinne, a im lepsza jest ich jakość, tym lepiej probiotyki będą wspomagać nasz organizm. Prebiotyki zawarte są w takich produktach jak: mleko, miód, cebula, banany. Przeciętny człowiek, który stosuje standardową, lekko urozmaiconą dietę – zażywa wystarczającą ilość prebiotyków. Synbiotyki natomiast to najprościej mówiąc probiotyki + prebiotyki. Preparaty synbiotyczne są połączeniem obu grup, dzięki czemu zyskują na skuteczności i wspomagają leczenie szeregu dolegliwości związanych z procesami metabolicznymi, zapobieganiem biegunkom, wspomaganiem pracy wątroby i wiele innych.

Jak przechowywać probiotyki?

Odpowiedzi na to pytanie zawsze należy szukać na etykiecie preparatu, który posiadamy. Część producentów bowiem zaleca przechowywanie probiotyków w lodówce, a część w temperaturze pokojowej. Ważne jest również to, aby w otoczeniu preparatu była odpowiednia wilgotność (nie za wysoka), a także aby nie był on narażony na bezpośrednie działanie czynników zewnętrznych (szczególnie na światło), ponieważ mogą obniżyć jego skuteczność. Temperatura pokojowa oznacza przechowywanie między 15 a 25°C. W lodówce natomiast pamiętajmy o zapewnieniu 2-8°C, są to optymalne warunki.

Kiedy przyjmować probiotyki?

Zdecydowana większość osób może przyjmować probiotyki profilaktycznie i wspierać tym samym działanie swojego organizmu. Probiotyki zażywamy zarówno w trakcie trwania infekcji, jak i po ustąpieniu dolegliwości. Najczęściej nie ma znaczenia pora zażywania preparatu, ale w celu zapewnienia prawidłowego działania zawsze warto zapoznać się ze wskazówkami producenta.

Czy forma zażywania probiotyku ma znaczenie?

Probiotyki dostępne są w różnych formach. Najczęściej spotykamy probiotyki w formie tabletek lub w formie proszku do rozpuszczenia w wodzie (są to produkty typu mycobiotic). Forma, w jakiej występuje probiotyk, nie ma żadnego znaczenia dla jego skuteczności. Aby jednak zapewnić maksymalne działanie, trzeba ściśle przestrzegać zaleceń producentów co do warunków przechowywania, ilości zażywanej w ciągu dnia oraz ewentualnie tego, czy można je popijać i/lub mieszać z sokami, czy tylko z wodą.

Czym są naturalne probiotyki?

Naturalne probiotyki to produkty, które codziennie spożywamy i które bez problemu możemy znaleźć w każdym sklepie spożywczym. Przede wszystkim mowa tutaj o każdego rodzaju kiszonkach i sokach z kiszonych produktów (kiszona kapusta, buraki), a także o serach, jogurtach, kefirach, maślankach. Pamiętajmy o włączeniu ich do codziennej diety, będzie to bardzo duża korzyść dla naszego organizmu, która nie wymaga żadnego dodatkowego wysiłku.

Podsumowanie

Jak widać z powyższego, zażywanie i przechowywanie probiotyków nie wymaga od nas żadnej szczególnej wiedzy. Prawidłowo zażywane probiotyki codziennie, dzień po dniu, polepszają parametry naszego organizmu i utrzymują go w dobrym zdrowiu przez długi czas.