× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
27 maja, 2024

Portal o zdrowiu i medycynie

Zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna – Travel-med.pl

Robisz trening interwałowy o wysokiej intensywności? Czas ma znaczenie podczas wykonywania HIIT

Według nowych badań z Liverpool John University Moores University trening interwałowy o wysokiej intensywności lub HIIT jest skuteczny tylko w celu poprawy kondycji, gdy jest wykonywany w 60-sekundowych odstępach.

Obecnie 40% ludzi w Wielkiej Brytanii nie spełnia rządowych wytycznych dotyczących aktywności fizycznej, przy czym brak czasu jest wymieniany jako najczęstsza bariera.

HIIT, co oznacza krótką serię (gdziekolwiek od 20 do 90 sekund) intensywnych ćwiczeń cardio, to oszczędna czasowo alternatywa, która pojawiła się w nagłówkach w ostatniej dekadzie.

W szczególności, HIIT w domu, który polega na wykonywaniu treningu HIIT w domu przy użyciu prostych ćwiczeń na ciężar ciała, stał się popularny, ponieważ pozbywa się barier, takich jak czas i pieniądze potrzebne na pójście na siłownię.

Naukowcy z Uniwersytetu im. Johna Mooresa w Liverpoolu porównali dwa popularne protokoły HIIT (60HIIT i 30HIIT) wykonywane przez sześć tygodni, trzy razy w tygodniu, na próbie 26 wcześniej siedzących mężczyzn i kobiet.

60HIIT oznacza od 6 do 10 60-sekundowych odstępów z 60 sekundami odpoczynku, podczas gdy 30HIIT oznacza od 4 do 8 30-sekundowych odstępów z 120 sekundami odpoczynku.

Zdalnie śledzili przestrzeganie i intensywność treningu za pomocą czujnika tętna, który dostarczał informacje za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Badacze przyjrzeli się trzem parametrom sprawności: wydolności tlenowej, sztywności tętnic i budowie ciała (co oznacza, ile mieli mięśni i tłuszczu) w ciągu sześciu tygodni HIIT.

[HIIT dla początkujących]

Wydajność tlenowa wzrosła po sześciu tygodniach 60HIIT, ale nie było różnicy dla 30HIIT w żadnym z trzech parametrów. Oznacza to, że 60HIIT należy stosować powyżej 30HIIT, ponieważ ta pierwsza poprawia kondycję, a druga nie.

Hannah Church, jeden z zaangażowanych badaczy powiedział: „Aby ludzie mogli jak najlepiej wykorzystać HIIT, co może być odpowiedzią na trudności z opłaceniem i dostaniem się na siłownię, musimy odpowiednio dobrać czas.

„Nasze badania wykazały, jak ważne jest to, ponieważ stwierdziliśmy, że 30-sekundowe interwały z 120 sekundami odpoczynku oznaczały, że tętno uczestników nie utrzymywało się… 120 sekund to po prostu za długo na odpoczynek!” – Towarzystwo Fizjologiczne