× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
22 lipca, 2024

Portal o zdrowiu i medycynie

Zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna – Travel-med.pl

Nowa metoda opóźniania menopauzy

Brytyjscy lekarze proponują metodę opóźnienia menopauzy i jej nieprzyjemnych skutków ubocznych poprzez usunięcie i zamrożenie tkanki jajnika, a następnie przeszczepienie jej z powrotem do organizmu, gdy zajdzie taka potrzeba.

Dr Simon Fishel, specjalista IVF (zapłodnienie in vitro) i założyciel firmy ProFam w Birmingham, opracował procedurę, w której niewielka ilość tkanki jajnika jest usuwana przez kobietę w wieku 40 lat lub mniej, a następnie zamrażana.

Gdy pacjent później wejdzie w menopauzę, tkanka może zostać ponownie wszczepiona.

Jeśli tkanka jajnika przetrwa proces, może przeciwdziałać spadającym hormonom płciowym i opóźnić menopauzę.

Prawdopodobieństwo powodzenia zabiegu wiąże się jednak z wiekiem kobiety w momencie usunięcia.

Zdaniem lekarzy w klinice tkanka usunięta od 25-letniej kobiety może opóźnić menopauzę nawet o 20 lat, podczas gdy ta usunięta od 40-letniej kobiety prawdopodobnie cofnęłaby ją o pięć lat.

Interwencja trwa krócej niż 30 minut i została już przetestowana u dziewięciu brytyjskich pacjentów.

Jest to jednak kosztowne i kosztuje od 7 000 GBP (35 717 RM) do 11 000 GBP (5 126 127 RM).

Procedura ta może pomóc wielu kobietom w walce z powikłaniami menopauzy, od osteoporozy i chorób sercowo-naczyniowych po typowe objawy, takie jak uderzenia gorąca, zmniejszone libido i wahania nastroju.

Podobna technika polegająca na zamrażaniu i ponownej implantacji tkanki jajnika została już z powodzeniem zastosowana u dziewcząt i kobiet poddawanych leczeniu raka w celu zachowania ich płodności. – AFP Relaxnews