× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
19 lipca, 2024

Portal o zdrowiu i medycynie

Zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna – Travel-med.pl

Supplements in pill form on a blue background

Miliony ludzi powinny przestać brać aspirynę na chorobę serca

 Miliony ludzi, którzy biorą aspirynę, aby zapobiec zawałowi serca, mogą potrzebować ponownego przemyślenia zażywania pigułek, badacze z Harvardu poinformowali w poniedziałek.

Dzienna dawka aspiryny w małej dawce jest zalecana osobom, które miały już zawał serca lub udar mózgu, oraz osobom, u których zdiagnozowano chorobę serca.

Ale dla innych zdrowych rada ta została obalona. Wytyczne wydane w tym roku wykluczyły rutynowe stosowanie aspiryny dla wielu starszych osób dorosłych, które jeszcze nie chorują na serce – i powiedziało, że dotyczy to tylko niektórych młodszych osób na polecenie lekarza.

Ile osób potrzebuje tej wiadomości?

Według najnowszych badań Harvard i Beth Israel Deaconess Medical Center około 29 milionów osób w wieku 40 lat i starszych przyjmowało aspirynę dziennie, mimo że w 2017 r. Nie chorowało na serce. Około 6,6 miliona z nich robiło to samodzielnie – lekarz nigdy tego nie zalecił.

I prawie połowa osób w wieku powyżej 70 lat, które nie mają chorób serca – szacuje się na około 10 milionów – codziennie przyjmowała aspirynę w celu zapobiegania, jak donosili naukowcy w Annals of Internal Medicine.

„Wielu pacjentów jest zdezorientowanych”, powiedział dr Colin O’Brien, starszy specjalista medycyny wewnętrznej w Beth Israel, który prowadził badanie.

W końcu przez lata lekarze namawiali ludzi, aby wykorzystali właściwości rozrzedzające aspirynę, aby zmniejszyć ryzyko pierwszego zawału serca lub udaru mózgu. W zeszłym roku trzy zaskakujące nowe badania podważyły ​​ten dogmat. Badania te były jednymi z największych i najdłuższych do testowania aspiryny u osób z niskim i średnim ryzykiem zawału serca i wykazały jedynie niewielką korzyść, jeśli w ogóle, szczególnie u osób starszych. Jednak użytkownicy aspiryny doświadczyli znacznie więcej krwawień z przewodu pokarmowego, a także innych skutków ubocznych. .

W marcu ustalenia te spowodowały zmianę wytycznych American Heart Association i American College of Cardiology:

– Osoby w wieku powyżej 70 lat, które nie mają chorób serca – lub są młodsze, ale mają zwiększone ryzyko krwawienia – powinny unikać codziennej aspiryny w celu zapobiegania.

—Tylko pewne osoby w wieku 40-70 lat, które jeszcze nie chorują na serce, są na tyle wysokie, że gwarantują 75 do 100 miligramów aspiryny dziennie, i to zależy od lekarza.

Dla osób, które przeżyły zawał serca, nic się nie zmieniło: nadal zaleca się im aspirynę.

Ale nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, ilu inaczej zdrowi ludzie wiedzieli o zmienionych zaleceniach.

„Mamy nadzieję, że więcej lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej będzie rozmawiać z pacjentami na temat zażywania aspiryny, a więcej pacjentów podniesie to ze swoimi lekarzami”, powiedział O’Brien.