× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
13 czerwca, 2024

Portal o zdrowiu i medycynie

Zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna – Travel-med.pl

Leczenie kręgosłupa za pomocą chiropraktyki

Uderzenie kręgosłupa szyjnego jest stosunkowo częstym urazem, który jest często źle rozumiany, a zatem niewłaściwie traktowany. Wyzdrowienie z tego może być szybkie, jeśli zostanie podjęte odpowiednie leczenie, w przeciwnym razie może prowadzić do częściowej niepełnosprawności przez długi okres czasu. Jedną z najbardziej korzystnych opcji leczenia jest chiropraktyka, ponieważ nie tylko łagodzi ból pacjenta, ale także pomaga w mobilizacji kołnierza szyjnego. Przeczytaj poniżej, aby dowiedzieć się więcej o leczeniu chiropraktyki w przypadku kręgów szyjnych.

Co to jest Whiplash?

Jest to powszechne określenie używane w bardziej technicznej nazwie „uszkodzenie przyśpieszania / hamowania szyjki macicy”. Wcześniej był nazywany „kręgosłupem kolejowym” i był używany, gdy doznał obrażeń na skutek wypadków kolejowych. Później został wymyślony jako whiplash. Uraz ten prowadzi do uszkodzenia kręgów, nerwów, dysków, mięśni więzadeł i ścięgien szyi. Dzieje się tak, gdy następuje nagłe szarpnięcie, w wyniku którego szyja przesuwa się do tyłu i do przodu, uszkadzając wyrównanie szyi. Kręgi są przemieszczane z pierwotnej pozycji, co prowadzi do stanu zapalnego lub podrażnienia korzeni nerwowych. Urazami dotyczy szkód wyrządzonych kości oraz tkanek miękkich. Zaburzenia związane z kręgiem szyjnym są poważniejsze i mogą być stanem przewlekłym.

Objawy Whiplash

Objawy urazu kręgosłupa szynowego różnią się w zależności od osoby, podobnie jak nasilenie i jego początek. Czasami objawy mogą wydawać się opóźnione, co utrudnia skojarzenie ich z urazem kręgosłupa szyjnego. Niektóre z typowych objawów to:

 • Nie można poruszać szyją lub zmniejszone funkcjonowanie szyi
 • Ból i sztywność karku
 • Skurcze mięśni
 • Zawroty głowy, niewyraźne widzenie
 • Zmęczenie
 • Ból ramion i ramion
 • Drętwienie rąk i dłoni
 • Brak snu

Uraz kręgosłupa szynowego można leczyć bez konieczności interwencji chirurgicznej, a nawet stosowania leków. Chiropraktyka jest korzystną opcją leczenia, która może złagodzić ból szyi spowodowany przez kręgosłup szyjny.

Diagnozowanie kręgosłupa: diagnozowanie tego urazu lub każdego, kto skarży się na ból szyi, rozpoczyna się od oceny kręgosłupa. Kręgarz przygląda się uważnie kręgosłupa i szyi. Miejsca, w których występuje ograniczony ruch, są identyfikowane, podobnie jak każda łza więzadła lub uszkodzenie dysku międzykręgowego. Każde napięcie, tkliwość lub mięsień są badane wraz z postawą i wyrównaniem kręgosłupa. 

Po badaniu fizykalnym kręgarz może poprosić o wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub MRI w celu dalszej oceny kręgosłupa. Po obejrzeniu tych zdjęć rysowany jest plan leczenia, który najlepiej pasuje do istniejącego stanu.

Leczenie kręgów szyjnych z wykorzystaniem chiropraktyki

Plan leczenia jest opracowywany po szczegółowej ocenie i zależy od ciężkości urazu. Ważne jest, aby szukać dobrego ośrodka chiropraktyki z doświadczonymi lekarzami, ponieważ mogą oni zapewnić najlepsze leczenie, aby uzyskać szybką ulgę. Niektóre z najczęstszych technik są następujące:

Mckenzie i inne ćwiczenia sensomotoryczne: Kręgarze stosują wiele ćwiczeń w leczeniu urazów kręgosłupa szyjnego, w tym ćwiczenia Mckenziego. Często korzystają z tego kręgarze z  Align Integrated Medical . Składa się z prostych odcinków wykonywanych w celu zmniejszenia dysfunkcji dysku. Ćwiczenia te należy wykonywać wyłącznie pod właściwym nadzorem i pod nadzorem wyszkolonego kręgarza. 

Ćwiczenia sensomotoryczne i stabilizacyjne przynoszą ulgę w bólu spowodowanym dużym urazem szyi. Koryguje wzorce ruchowe szyi, trenuje układ nerwowy w celu lepszej koordynacji i zwiększa siłę mięśni, dzięki czemu może utrzymać stabilność szyi.

Lód i terapia cieplna: W początkowej fazie tego urazu można zastosować lód, aby zmniejszyć ból i obrzęk szyi. Małe naczynia krwionośne blokują się w wyniku tej terapii i zapobiegają nasileniu obrzęku. Po tym wstępnym leczeniu można zastosować ciepło i lód na przemian przez kolejne kilka dni, aby zmniejszyć ból.

Manipulacja kręgosłupa: Jest to podstawowe leczenie zapewniane w ramach chiropraktyki w przypadku urazu kręgosłupa szyjnego i obejmuje następujące techniki manipulacji kręgosłupa:

 • Specyficzna manipulacja kręgosłupa: Jest to technika pchania, w której identyfikowane są stawy kręgosłupa o ograniczonym ruchu. Zastosowano delikatny ciąg, aby przywrócić ruch, pomaga również stymulować układ nerwowy i rozciągać tkanki miękkie.
 • Techniki wspomagane przyrządem: Jest to technika bez ciągu używana przez kręgarzy i wykonywana za pomocą przyrządu ręcznego. Odbywa się to zwykle u osób z zespołem zwyrodnieniowym stawów. Prąd nie jest wywierany, a praktykujący stosuje jedynie delikatną siłę.
 • Technika odwracania zgięcia: Zamiast przykładać bezpośrednią siłę do kręgosłupa, powolne pompowanie kręgosłupa odbywa się ręcznie. Służy do przyniesienia ulgi od przepukliny dysku.

Rozluźnienie i stymulacja mięśni: w tego rodzaju leczeniu zajęto się dysfunkcją mięśni. Polega na delikatnym rozciąganiu mięśni przez kręgarza, dzięki czemu napięcie zostaje uwolnione, a mięśnie rozluźnione i pobudzone. Zastosowano delikatną technikę nacisku palca, aby złagodzić ból w punktach spustowych. Jeśli mięśnie są bardzo napięte, odcinki będą bardziej energiczne.

Terapie manualne: Oprócz manipulacji kręgosłupa istnieje kilka innych terapii manualnych, które można zastosować w celu wspomagania tkanek miękkich. To może być:

 • Terapia tkanek miękkich wspomagana przyrządem: czasem stosuje się technikę Grason do leczenia urazów tkanek miękkich. Przyrząd służy do wielokrotnego łagodnego uderzenia w uszkodzonym miejscu.
 • Masaż leczniczy: Zapewniany jest wraz z innymi zabiegami, takimi jak manipulacja manualna. Masaż leczniczy zmniejsza ból poprzez zwiększenie przepływu krwi oraz łagodzenie skurczu i napięcia mięśni.

Terapia punktami spustowymi: Ciasne i bolesne punkty w mięśniach są identyfikowane poprzez zastosowanie nacisku. Pomoże to w zapewnieniu ulgi poprzez zmniejszenie napięcia mięśni.

Ultradźwięki: służy to zmniejszeniu stanu zapalnego szyi spowodowanego urazem kręgosłupa szyjnego poprzez wysyłanie fal dźwiękowych do tkanek mięśniowych. Zmniejsza skurcze mięśni, ból i sztywność szyi poprzez zwiększenie krążenia krwi. Fale dźwiękowe wytwarzają delikatne ciepło, które poprawia krążenie krwi.

Kluczem do leczenia urazu kręgosłupa szyjnego jest natychmiastowe leczenie, ponieważ każde opóźnienie może prowadzić do skutków długoterminowych. Nieleczony może stać się przewlekły i spowodować trwałe uszkodzenie układu nerwowego i kręgów. Dlatego ważne jest, aby odwiedzić doświadczonego kręgarza w celu właściwej diagnozy i opieki kręgarz, aby zapobiec długoterminowym skutkom.