Udar mózgu to poważny stan zagrożenia życia, który może być spowodowany przez niedokrwienie lub krwotok w mózgu. Szacuje się, że co 8 minut w Polsce dochodzi do udaru mózgu dając w sumie blisko 80-90 tysięcy nowych przypadków w ciągu roku.
Udar mózgu dzielimy na udary niedokrwienne i udary krwotoczne. Udar niedokrwienny jest najczęstszym typem udaru mózgu i występuje, gdy do mózgu dociera zbyt mało krwi i staje się niedotleniony. Do tej sytuacji dochodzi najczęściej w wyniku skrzepliny w naczyniu blokującej swobodny przepływ krwi lub nagromadzenia się na ścianach naczyń blaszki miażdżycowej, która zamyka światło naczynia. Udar krwotoczny z kolei jest dużo bardziej niebezpieczny i występuje, gdy do mózgu sączy się krew z uszkodzonego naczynia. Udary mózgu mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu, a także do śmierci. Dlatego też wymagają natychmiastowej pomocy medycznej.
Objawy udarowe – nie lekceważ ich!
Objawy udaru mózgu mogą obejmować jednostronny paraliż, niedowład ręki i nogi, afazję (problemy z mówieniem), skrzywienie kącików ust, utrata przytomności, problemy z rozumieniem słów, problemy z utrzymaniem równowagi czy problemy z widzeniem. Jeśli podejrzewasz, że masz objawy udaru mózgu, natychmiast wezwij pomoc. Pacjent z objawami udaru musi natychmiast rozpocząć leczenie, aby zatrzymać postępujące uszkodzenie mózgu.
Skutki udaru mózgu
Skutki udaru mózgu mogą być bardzo poważne. W wyniku udaru mózgu może dojść do uszkodzenia mózgu, które może prowadzić do problemów z mówieniem, spastycznością mięśni czy trwałym kalectwem. Rehabilitacja może pomóc pacjentom w powrocie do normalnego funkcjonowania. Niepełnosprawność jest częstym skutkiem udaru mózgu. Pacjenci mogą potrzebować pomocy w codziennych czynnościach takich jak mycie się, jedzenie i chodzenie. Ze względu na uszkodzenie mózgu, a także całkiem nową sytuację, w jakiej znalazł się chory tracąc swoją samodzielność i niezależność, pacjenci po udarze cierpią także często na depresję poudarową. Dlatego ważne jest, aby od początku okazać im wsparcie i pomoc.
Profilaktyka udarów mózgu
W zapobieganiu udarom najważniejsza jest profilaktyka udarowa, która obejmuje zdrowy styl życia, zdrową dietę, ograniczenie stresu, uprawianie sportu, rezygnację z palenia papierosów czy picia alkoholu. Warto pamiętać, że zapobieganie udarom mózgu to nie tylko unikanie czynników ryzyka, ale także wykonywanie regularnych badań lekarskich oraz stosowanie się do zaleceń lekarza. W przypadku wystąpienia objawów takich jak ból głowy, nudności, wymioty, omdlenia czy zaburzenia widzenia należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Pamiętajmy, że udar mózgu to poważna choroba, która może skutkować poważnymi konsekwencjami dla zdrowia i życia pacjenta. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka oraz szybkie rozpoznawanie i leczenie choroby.
Więcej informacji znajdziesz na: Życie po Udarze
Więcej podobnych artykułów
Punkt pobrań krwi Łódź – szybka i precyzyjna diagnostyka
Endoskop medyczny – czym jest? Do czego służy?
Seniorzy i czysta woda