× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
12 czerwca, 2024

Portal o zdrowiu i medycynie

Zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna – Travel-med.pl

pomiar ciał ketonowych

Kiedy najlepiej mierzyć ketony na diecie ketogenicznej?

Ketony są efektem przemian biochemicznych tłuszczy. Obserwując ich poziom w organizmie można między innymi sprawdzić, czy komórki wykorzystują tłuszcz do pozyskania energii, czyli czy organizm znajduje się w stanie ketozy. Dieta ketogeniczna, która aż 70-80 proc. opiera się na spożywaniu tłuszczy, przyczynia się do wzrostu ciał ketonowych w organizmie. Ich poziom można zbadać w laboratorium, jednak dużo szybsze i wygodniejsze są testy, które można zrobić samodzielnie w domu.

Kiedy mierzyć ketony we krwi a kiedy w moczu?

Dieta ketogeniczna, która zmusza organizm do czerpania energii z tłuszczy zamiast węglowodanów, wymaga okresu przystosowania. Dlatego w obydwu przypadkach zaczynając dietę należy odczekać z badaniem najlepiej tydzień lub dwa, aż organizm przystosuje się do nowego sposobu żywienia. Należy pamiętać, że z przemiany tłuszczy powstają trzy rodzaje ciał ketonowych i jedynie zbadanie poziomu wszystkich trzech pozwala otrzymać wiarygodny wynik. Są to:

  • acetooctan
  • beta-hydroksymaślan
  • aceton

Badając ketony w moczu czy ketony z krwi należy zapoznać się z prawidłową skalą, która pomoże właściwie zinterpretować otrzymany wynik. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie ketowariatkaPrawidłowy poziom ciał ketonowych we krwi lub w moczu pozwoli ocenić, czy dieta wysokotłuszczowa przynosi zamierzone efekty.

Jak zmierzyć poziom ciał ketonowych?

Na chwilę obecną poziom ciał ketonowych w organizmie można mierzyć na trzy sposoby. Najrzadziej korzysta się z pomiaru ketonów w wydychanym powietrzu. Po pierwsze można tak zbadać tylko poziom acetonu, który jako jedyny jest wydalany z organizmu w czasie oddychania. Po drugie do pomiaru niezbędne jest specjalne urządzenie, które jeszcze jest trudno dostępne w Polsce. Ze względu na to, że metoda ta nie pozwala uwzględnić poziomu acetooctanu i beta-hydroksymaślanu, otrzymany wynik poziomu ciał ketonowych jest mało precyzyjny. Dużo bardziej skuteczny jest pomiar ciał ketonowych we krwi lub w moczu.

Ketony w moczu

Najłatwiejszy keto test to pomiar ciał ketonowych w moczu. Polecany jest zwłaszcza osobom, które dopiero zaczynają przygodę z dietą wysokotłuszczową. Badanie należy wykonać rano, najlepiej przy pierwszym oddaniu moczu. Czym mierzyć ketony w moczu? Potrzebny będzie do niego prosty i łatwo dostępny w aptekach zestawu pasków do badania moczu. W zależności od poziomu wydalonych z organizmu ketonów papierek zmienia kolor, a dołączona do zestawu skala pozwala określić właściwy poziom ciał ketonowych.

Ketony z krwi

Najbardziej wiarygodny i dokładny keto test, ale również najbardziej inwazyjny. Pozwala sprawdzić poziom ciał ketonowych w krwioobiegu, z których organizm będzie czerpał energię. Do pomiaru niezbędny jest glukometr oraz zestaw pasków do pomiaru ketonów. Badanie wygląda analogicznie do badania poziomu cukru we krwi – po nakłuciu palca kropelkę krwi nanosi się na papierowy pasek, który następnie należy włożyć do glukometru. Kiedy mierzyć ketony we krwi? Pomiar najlepiej dokonać wieczorem, 2-3 godziny po posiłku.

Samodzielne wykonywanie pomiarów pozwala na regularne badanie poziomu ciał ketonowych w organizmie. Najlepiej robić to codziennie, a jeśli nie ma takiej możliwości, należy zachować regularność pomiarów, aby móc zweryfikować skuteczność diety i jej wpływu na organizm.