× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
14 czerwca, 2024

Portal o zdrowiu i medycynie

Zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna – Travel-med.pl

leki

Jak przebiega import i dystrybucja leków

Procedura importu i dystrybucji bywa dość ciężką i czasochłonna. Jednak jest do wykonania, a korzyści odczuwa każdy człowiek. Jednak zanim lek trafi na półki aptek, konieczne jest uzyskanie pozwoleń. Na szczęście nie ma przeszkód, aby sprowadzić leki nawet z innego kontynentu. 

Dlaczego importuje się leki z innego kraju

Import leków najczęściej zaczyna się w momencie, w którym jest wyczerpana inna możliwość terapii lekami dostępnymi w Polsce. Często się to zdarza podczas kuracji rzadkich chorób lub w celach profilaktycznych. Import leków posiada swoją procedurę, która zaczyna się wystawieniem zapotrzebowania przez lekarza, który prowadzi kurację. Następnie zapotrzebowanie na dany lek musi zostać potwierdzony przez konsultanta z danej dziedziny, przykładowo lekarz pełniący taką funkcję w województwie lub konsultant krajowy. Listę takich konsultantów można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia. Można również skorzystać z usług firm, które zajmują się całą procedurą importu leków. Taka opcja okaże się dużo łatwiejsza i wygodniejsza.

Obowiązki podczas importu leków

Podczas importu leków z innego kraju istnieją wytyczne, które muszą zostać spełnione. Jednym z takich wytycznych jest przepakowywanie leków. Proces przepakowania leków jest konieczny, aby leki mogły zostać wprowadzone na rynek. Obowiązek spełnienia tej czynności spoczywa na firmach, które sprowadziły lek do kraju. Proces polega na umieszczeniu we właściwym języku ulotki oraz innych niezbędnych danych dotyczących leku. Etykiety muszą zostać przetłumaczone dosłownie, muszą przekazywać takie same informacje, które zostały zawarte w oryginalnym jeżyku. 

Proces przepakowania leków przez firmy

Przepakowanie leków to usługa, która obejmuje wiele etapów i czynności powiązanych z opakowaniami, projektowaniem, produkcją oraz pakowaniem leków. Firmy zajmujące się przepakowaniem leków przyjmują towar, który wymaga przepakowania, na przykład w sytuacjach, w których oryginalne opakowanie uległo zniszczeniu bądź podczas importu leków. Podczas tworzenia nowego opakowania konieczne jest zaprojektowanie nowego, stworzenia etykiet w prawidłowym języku oraz ulotek. Do wykonania całego procesu potrzebna są maszyny i urządzenia oraz pracownicy, którzy je obsłużą. Wszystko to przebiega zgodnie z wytycznymi oraz ze spełnieniem standardów, takich jak GMP. Ustalone przepisy mówią przede wszystkim o tym jak taki towar powinien być przechowywany, transportowany oraz jak ma wyglądać proces obróbki.