× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
22 kwietnia, 2024

Portal o zdrowiu i medycynie

Zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna – Travel-med.pl

maseczki

Czy maseczki chronią nasze drogi oddechowe?

Ochrona dróg oddechowych to ostatnimi czasy niezwykle ważna kwestia. Czasy pandemii, wysokiego poziomu smogu i innych zanieczyszczeń wpłynęły na fakt, że wiele osób stosowało i stosuje maseczki ochronne. Czy przynoszą one zamierzony efekt?

Stosowanie maseczek — używaj ich odpowiedzialnie!

Warto zacząć od tego, że maseczki na twarz używane odpowiedzialnie zawsze wspomogą nas w walce z wirusami oraz ogólnym zanieczyszczeniem na zewnątrz budynków lub podczas wykonywania prac niekorzystnie wpływających na górne drogi oddechowe. Co znaczy odpowiedzialnie?

Maseczki na twarz jednorazowego lub wielorazowego użytku stosowane nieumiejętnie mogą dawać tylko złudne poczucie bezpieczeństwa dla siebie i innych osób. Stosowanie ich poprzez założenie wyłącznie na usta bez zakrywania nosa to pierwszy i podstawowy zarzut do osób ich stosujących. Drobnoustroje, a więc bakterie czy wirusy nadal mają otwartą drogę do naszego organizmu poprzez noc, więc ich stosowanie w tej formie zwyczajnie nie ma sensu.

Podobnie w przypadku, kiedy stosujemy maseczki ochronne jednorazowe po raz kolejny, wyjęte gdzieś z kieszeni w spodniach po praniu. Najprawdopodobniej są już zużyte i nie spełniają swojej ochronnej funkcji.

Trzecim aspektem, który jest wart poruszenia to maseczki wielorazowe. Ich stosowanie więcej niż jednokrotnie jest oczywiście zgodnie z nazwą — dozwolone. Warto jednak pamiętać o ich myciu i czyszczeniu, aby bakterie i wirusy nie były na masce podczas ich kolejnego stosowania.

Maseczki, które chronią skutecznie — czyli jakie?

Skuteczna ochrona dróg oddechowych zależy od stosowania maseczek ochronnych odpowiednich do sytuacji.

Maseczki ochronne typu ffp1 chronią głównie przed nietoksycznymi i niefibrogennymi pyłami oraz aerozolami, co sprawia, że warto korzystać z nich w przemyśle budowlanym i spożywczym. Nie działają jednak na wirusy, więc wśród osób zakażonych się nie sprawdzą.

W sytuacji, gdzie mamy potencjalny kontakt z patogenami chorobotwórczymi, w tym wirusami, należy stosować maseczki z filtrem ffp2.Chronią one ponadto skutecznie przed pyłami w formie stałej i płynnej, dymem i cząsteczkami aerozolu — sprawdzą się one dla pracowników narażonych na kontakt z zabrudzeniami wspomnianymi przed chwilą.

Sklep Gro-tex oferuje sprzedaż różnego rodzaju maseczek, które mogą być stosowane — w zależności od rodzaju — w różnego rodzaju branżach i sytuacjach codziennych.

Warto pamiętać, że w przypadku jakiejkolwiek infekcji dróg oddechowych należy stosować maseczki, aby ochronić osoby postronne przed ich zarażeniem.