× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
20 lipca, 2024

Portal o zdrowiu i medycynie

Zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna – Travel-med.pl

Co warto wiedzieć o miażdżycy?

Choć o miażdżycy mówi się bardzo często, to widać, że wciąż budzi wiele pytań. Co skrywa się pod jej terminem? Czym jest miażdżyca? Jakie daje objawy i kto zajmuje się jej leczeniem? Odpowiadamy!

Miażdżyca – o czym dokładnie mowa?

Miażdżyca, nazywana również arteriosklerozą, to przewlekły proces zapalny, który rozwija się głównie w dużych oraz średnich naczyniach krwionośnych. Nieleczona zwiększa ryzyko występowania bardzo poważnych schorzeń, w tym na przykład zawału serca, czy udaru. Dlatego tak ważne jest, by nie lekceważyć tego, jakie miażdżyca objawy daje. Do jej rozwoju może dojść z wielu różnych przyczyn. Najczęściej jako winowajcę wskazuje się niezdrową dietę, siedzący tryb życia, czy nawet nadwagę.

Miażdżyca – jakie objawy daje?

Prawdę mówiąc, to miażdżyca może dawać bardzo różne symptomy i będą one zależeć od tego, która tętnica ma utrudniony przepływ krwi i który narząd jest niedotleniony. Jeśli mamy do czynienia z miażdżycą mózgu, to możemy pojawić się niedowład kończyn, zaburzenia czucia, czy nawet widzenia. Jeśli nasz problem dotyczy kończyn dolnych, to możemy zauważyć ból ud, łydek i stóp. Dodatkowo często pojawiają się skurcze mięśni, owrzodzenia skóry, czy zimna i blada skóra. Dla miażdżycy tętnic szyjnych charakterystyczne są zawroty głowy, dezorientacja, czy chwilowe niedowłady.

Miażdżyca – kto zajmuje się jej leczeniem?

Miażdżyca może być leczona przez lekarzy różnych specjalizacji, a wszystko tak naprawdę zależy od jej podłoża. Aby ustalić odpowiedni tok leczenia, zawsze należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, ponieważ to on wskaże, czy powinniśmy szukać wsparcia u kardiologa, naczyniowca, czy też u innego specjalisty.