× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
28 kwietnia, 2024

Portal o zdrowiu i medycynie

Zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna – Travel-med.pl

krew

Choroby sercowo-naczyniowe – kiedy warto wybrać się do angiologa?

Co roku w Polsce z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera ponad 200 tysięcy osób i jest to najczęstsza przyczyna zgonów w naszym kraju. Według danych GUS, choroby naczyniowe są odpowiedzialne aż za 46 procent wszystkich zgonów. Problem stanowi również wysoka zachorowalność. By przeciwdziałać rozwojowi chorób naczyniowych, warto wybrać się na konsultację do angiologa.

Choroby sercowo-naczyniowe – kiedy warto wybrać się do angiologa

  • Choroby krążenia – jakie są ich główne przyczyny?
  • Wizyta u angiologa – kiedy jest konieczna?
  • Jakie są najpowszechniejsze choroby układu sercowo-naczyniowego?

Główne przyczyny chorób sercowo-naczyniowych?

Choroby naczyniowe to cichy „zabójca” nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. W Polsce, jak i całej Europie choroby układu naczyniowego stanowią niemal 50% wszystkich zgonów, jednak ilość osób cierpiących z powodu chorób krążenia w Polsce wzrasta. Trzeba podkreślić, że choroby sercowo-naczyniowe dotykają nie tylko osób w podeszłym wieku. Niektóre zaburzenia mogą się rozwijać przez wiele lat i zaczynają się już po 25 roku życia. Wpływają na to różnorodne czynniki:

  • psychologiczne – długotrwały stres, depresja, nerwica;
  • genetyczne – do których należy zaliczyć występujące w rodzinie przedwczesne choroby niedokrwienna serca, czy choroby naczyń krwionośnych;
  • wiek – u mężczyzn zaburzenia uwidaczniają się wcześniej, warto jednak podkreślić, że np. hipercholesterolemia może się pojawić już w bardzo młodym wieku;
  • niehigieniczny tryb życia – palenie tytoniu, brak odpowiedniej ilości ruchu, zła dieta;
  • nadwaga i otyłość;
  • stosowanie terapii hormonalnych (nie tylko przy antykoncepcji).

Hipercholesterolemia to podwyższone stężenie cholesterolu we krwi, które nieleczone prowadzi do rozwoju miażdżycy i poważnych powikłań sercowo-naczyniowych. Jest to jeden z pierwszych istotnych objawów, który powinien być sygnałem dla pacjenta, że należy o siebie zadbać.

Kiedy warto wybrać się do angiologa?

Angiolog to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem, profilaktyką oraz leczeniem chorób naczyń krwionośnych – tętnic oraz żył, a także naczyń limfatycznych. Wśród chorób diagnozowanych i leczonych przez angiologa są między innymi: żylaki, miażdżyca, przewlekła niewydolność żylna, zakrzepica żył, stopa cukrzycowa, uszkodzenia naczyń krwionośnych, zaburzenia ukrwienia kończyn, obrzęki limfatyczne, zatorowość płucna, czy zespół Raynauda.

Warto podkreślić, że szybkie postawienie diagnozy oraz wprowadzenie odpowiedniego leczenia hamuje rozwój choroby i zmniejsza ryzyko poważnych powikłań, czy też zgonu. Dlatego konsultacja z angiologiem jest zalecana, w przypadku pojawienia się takich objawów jak:

  • nasilające się bóle kończyn, np. podczas chodzenia;
  • obrzęki kończyn zazwyczaj zlokalizowane wokół kostek, na podudziu lub całym udzie;
  • uczucie tzw. ciężkich nóg;
  • częste skurcze kończyn;
  • gorączka i tachykardia;
  • zadyszka lub/i bóle w klatce piersiowej, pojawiające się szczególnie mocno nawet po niewielkim wysiłku;
  • częste wychłodzenie kończyn, nieadekwatne do panującej temperatury otoczenia;
  • zwiększone zaczerwienienie skóry;
  • uczucie nadmiernego ciepła w okolicach żył;
  • słabo wyczuwalny puls na udzie lub ramieniu;
  • problemy z koncentracją.

Angiolog Wrocław https://www.dcg.wroclaw.pl/angiolog-wroclaw.html w DCG oferuje przeprowadzenie konsultacji oraz specjalistycznych badań USG.

Najczęstsze choroby układu sercowo-naczyniowego

Miażdżyca to jedna z najpowszechniejszych chorób naczyniowych, która w Polsce odpowiada za 20% zgonów spowodowanych chorobami układu krążenia, zaraz obok choroby niedokrwiennej serca. Miażdżyca rozwija się przez długie lata. Pierwsze zmiany miażdżycowe mogą pojawić się już w dzieciństwie. Jest to choroba tętnic, w wyniku której dochodzi do procesów zapalnych i odkładania się  lipidów, kolagenu i związków wapnia prowadząc do zwężenia, a z czasem do zamknięcia się światła naczynia tętniczego. Miażdżyca może być zlokalizowana w różnych naczyniach. Najpoważniejsze zaburzenia pojawiają się, jeśli dojdzie do przewężenia światła tętnic: wieńcowych (tzw. wieńcówka), mózgowych, nerkowych, końcowego odcinka przewodu pokarmowego, czy kończyn dolnych. Nieleczona miażdżyca prowadzi do poważnych zaburzeń krążenia: udarów, zawałów, czy amputacji kończyny.

Do innych chorób układu krążenia występujących powszechnie w społeczeństwie zaliczyć należy: żylaki, nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, zawał oraz udar.

Na koniec warto podkreślić, że odpowiednia profilaktyka, obejmująca właściwą dietę obniżającą poziom cholesterolu, aktywność fizyczną, regularne badania krwi i konsultacje angiologiczne znacznie zmniejszają ryzyko śmierci w wyniku chorób sercowo-naczyniowych.