Choć o miażdżycy mówi się bardzo często, to widać, że wciąż budzi wiele pytań. Co skrywa się pod jej terminem? Czym jest miażdżyca? Jakie daje objawy i kto zajmuje się jej leczeniem? Odpowiadamy!
Miażdżyca – o czym dokładnie mowa?
Miażdżyca, nazywana również arteriosklerozą, to przewlekły proces zapalny, który rozwija się głównie w dużych oraz średnich naczyniach krwionośnych. Nieleczona zwiększa ryzyko występowania bardzo poważnych schorzeń, w tym na przykład zawału serca, czy udaru. Dlatego tak ważne jest, by nie lekceważyć tego, jakie miażdżyca objawy daje. Do jej rozwoju może dojść z wielu różnych przyczyn. Najczęściej jako winowajcę wskazuje się niezdrową dietę, siedzący tryb życia, czy nawet nadwagę.
Miażdżyca – jakie objawy daje?
Prawdę mówiąc, to miażdżyca może dawać bardzo różne symptomy i będą one zależeć od tego, która tętnica ma utrudniony przepływ krwi i który narząd jest niedotleniony. Jeśli mamy do czynienia z miażdżycą mózgu, to możemy pojawić się niedowład kończyn, zaburzenia czucia, czy nawet widzenia. Jeśli nasz problem dotyczy kończyn dolnych, to możemy zauważyć ból ud, łydek i stóp. Dodatkowo często pojawiają się skurcze mięśni, owrzodzenia skóry, czy zimna i blada skóra. Dla miażdżycy tętnic szyjnych charakterystyczne są zawroty głowy, dezorientacja, czy chwilowe niedowłady.
Miażdżyca – kto zajmuje się jej leczeniem?
Miażdżyca może być leczona przez lekarzy różnych specjalizacji, a wszystko tak naprawdę zależy od jej podłoża. Aby ustalić odpowiedni tok leczenia, zawsze należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, ponieważ to on wskaże, czy powinniśmy szukać wsparcia u kardiologa, naczyniowca, czy też u innego specjalisty.
Więcej podobnych artykułów
Jak często odwiedzać dentystę?
Wizyta u kardiologa – jak wygląda?
Cytologia: Klucz do Zrozumienia Mikrokosmosu Naszych Komórek