Defekty urody są dla każdego trudnym tematem i bardzo chętnie szukamy sposobów na to, w jaki sposób moglibyśmy się ich pozbyć. W przypadku blizn wszystko zależy od ich pochodzenia, wielkości, a czasem też umiejscowienia. Co do zasady jednak da się z nimi walczyć, więc w sytuacji, gdy nie czujemy się z nimi komfortowo, zawsze możemy podjąć próbę usunięcia podobnej skazy. W jaki sposób działa ten proces i co musimy zrobić, aby blizna faktycznie była mniej widoczna na ciele?
1. Blizna przerostowa – co to jest?
2. Czy warto usunąć bliznę przerostową?
3. W jaki sposób usuwa się bliznę przerostową?
4. Usuwanie blizn przerostowych – wskazania i przeciwwskazania do procedury
Blizna przerostowa – co to jest?
Wielu z nas co jakiś czas w wyniku różnych zdarzeń doznaje uszkodzenia skóry, które następnie zmienia się w wyraźny ślad. W przypadku nieprawidłowo zachodzącego procesu gojenia się rany, gdy włókna kolagenowe – normalnie mające pomóc w procesie – zaczynają przerastać uszkodzone miejsce, może pojawić się nieestetyczna blizna. Do zjawiska tego może dojść ze względu na nasze własne predyspozycje genetyczne lub też w sytuacji, gdy wystąpiło dodatkowe krwawienie lub infekcja, które przyczyniły się do zaburzenia prawidłowego schematu gojenia.
Czy warto usunąć bliznę przerostową?
Usuwanie blizn zawsze zależy od nas samych i powinniśmy robić to tylko wtedy, gdy naprawdę chcemy i czujemy, że jest to najlepsze wyjście. Co do zasady wiele blizn przerostowych da się zniwelować lub zmniejszyć. Zanim się na to zdecydujemy, dobry lekarz przeprowadzi najpierw z nami stosowny wywiad i upewni się, że możemy zostać bezpiecznie poddani takiej procedurze. Dobrze jest się również zastanowić, czy jest to na pewno rzecz, którą chcemy zrobić. Czasem usunięcie blizny jest korzystne nie tylko dla naszego samopoczucia, ale również pozwala bardziej cieszyć się życiem w wielu różnych aspektach. Warto też zwrócić uwagę na to, u kogo podejmujemy się wykonania zabiegu. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://michalrozalski.pl/o-mnie/.
W jaki sposób usuwa się bliznę przerostową?
Jedną z lepiej działających procedur jest ostrzykiwanie blizn przerosłych i keloidów, które polega na podaniu roztworu sterydowego przy pomocy strzykawki o niewielkiej igle, bezpośrednio do zmienionego miejsca. Dzięki temu możemy zmiękczyć i spłaszczyć warstwę skóry w obrębie blizny, a także rozjaśnić jej kolor, przez co jest mniej widoczna. Zabieg pozwala również ograniczyć rozrost blizny przerostowej, a także niweluje nieprzyjemne doznania związane z faktem jej istnienia. Więcej na ten temat przeczytasz klikając w link: https://michalrozalski.pl/portfolio/ostrzykiwanie-blizn-przeroslych/.
Usuwanie blizn przerostowych – wskazania i przeciwwskazania do procedury
Podobnie, jak w przypadku każdego innego zabiegu, także i usuwanie blizn przerostowych ma swoje wskazania i przeciwwskazania. Do tych pierwszych zaliczamy przede wszystkim możliwość poprawy naszego własnego komfortu psychicznego, co jest szczególnie istotne dla wielu osób zmagających się z uporczywymi bliznami. Przeciwwskazaniami do zabiegu jest ciąża i karmienie piersią, choroby nowotworowe oraz infekcje skórne w miejscu, w którym chcemy wykonać ostrzykiwanie.
Chociaż nie jest to częste, usuwanie blizn przerostowych może nieść ze sobą różne działania niepożądane. Do najczęściej występujących zaliczamy zaczerwienienie, odbarwienie i przebarwienie skóry, wystąpienie infekcji lub też pojawienie się nowych naczyń krwionośnych w tkance blizny.
Więcej podobnych artykułów
Przeszczep włosów — czym jest i czy warto się na niego zdecydować?
Chirurgia plastyczna jako metoda korekcji urody
Biżuteria nazębna w gabinecie dentystycznym