× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
28 września, 2024

Portal o zdrowiu i medycynie

Zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna – Travel-med.pl

USG ślinianek

USG ślinianek – dlaczego warto badać ślinianki?

USG ślinianek to jedno z podstawowych badań ultrasonograficznych, mające na celu wykrywanie zmian w tym rejonie. Jego wyniki stanowią wstęp do diagnostyki problemu i dalszego leczenia. Co warto wiedzieć o USG ślinianek i kiedy się na nie zdecydować?

USG ślinianek – dla kogo?

O wykonaniu tego rodzaju badania powinniśmy zdecydować się w przypadku zaobserwowania pewnych niepokojących objawów, które nie występowały wcześniej. Zwiększona suchość w ustach czy znaczne trudności w połykaniu śliny mogą być pierwszą oznaką wystąpienia nieprawidłowości w działaniu gruczołów ślinowych. Widocznym gołym okiem wskazaniem do badania jest również powiększenie węzłów chłonnych i gruczołów ślinowych. W takim przypadku warto jak najszybciej zbadać ten obszar i rozpocząć leczenie.

Jak wygląda USG ślinianek?

USG ślinianek Kraków w gabinecie DermaMed nie jest badaniem, którego należałoby się obawiać. To badanie nieinwazyjne, wykorzystujące działanie fal ultradźwiękowych, niesłyszalnych dla człowieka. Wspomniane fale o bardzo wysokiej częstotliwości odbijają się od tkanek. Powracając zostają przetworzone na obraz. Daje to doskonały pogląd na schorzenie, które mogło pojawić się w gruczołach ślinowych. 

Badanie USG ślinianek poprzedza wywiad lekarski, w trakcie którego lekarz uzyskuje informacje na temat odczuwanych przez pacjenta dolegliwości. Samo badanie rozpoczyna się od nałożenia specjalnego żelu w obszarze szyi. Następnie następuje właściwe badanie głowicą ultrasonografu, podczas którego ocenia się wygląd gruczołów ślinowych i węzłów chłonnych. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, lekarz określa wielkość gruczołów oraz ich położenie. USG ślinianek pozwala więc z dużą dokładnością i precyzją dokonać odpowiedniej diagnozy.

Badanie jest dla pacjenta bezbolesne. Nie warto zwlekać z jego wykonaniem, ponieważ można za jego pomocą rozpoznać wiele schorzeń, jak np. kamicę czy zapalenie ślinianek.

Przygotowanie do USG ślinianek

USG ślinianek jest badaniem nieinwazyjnym, dlatego nie wymaga od pacjenta wcześniejszego szczególnego przygotowania. Na dzień badania należy wybrać wygodny strój, zapewniający swobodny dostęp do szyi. Niezalecane jest zakładanie biżuterii mogącej utrudniać przeprowadzenie badania – warto zrezygnować tego dnia np. z naszyjnika. Mężczyźni powinni pamiętać o wcześniejszym zgoleniu zarostu, ponieważ nadmierna ilość owłosienia może stanowić przeszkodę w przeprowadzeniu USG ślinianek. 

USG ślinianek nie jest badaniem w żadnym stopniu problematycznym dla pacjenta, a może wykryć wiele schorzeń i problemów wymagających leczenia. Z tego powodu nie warto zwlekać z jego przeprowadzeniem.