× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
25 maja, 2024

Portal o zdrowiu i medycynie

Zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna – Travel-med.pl

rękawiczki winylowe

Dlaczego warto wybrać rękawiczki winylowe?

Rękawiczki są akcesorium, które wykorzystuje się w wielu branżach. Choć najbardziej kojarzą się nam z lekarzami czy pielęgniarkami, sięgają po nie także przedstawiciele innych zawodów. Dowiedz się, dlaczego – niezależnie od branży – lepiej jest wybrać rękawiczki winylowe niż lateksowe.

Najważniejsze branże, w których mogą być wykorzystane rękawiczki

Rękawiczki są niezwykle potrzebne w wielu zawodach, w których chronią swojego użytkownika oraz osoby z jego otoczenia. Najczęściej kojarzą się nam z lekarzami i pielęgniarkami, jednak pracownicy medyczni stanowią tylko jedną z wielu grup, które je wykorzystują.

Tak naprawdę wszyscy, którzy pracują w bezpośrednim kontakcie z ludźmi, powinni z nich regularnie korzystać. A zatem nie tylko osoby należące do szeroko pojętej służby zdrowia, ale także między innymi tatuażyści czy kosmetyczki. Dzięki temu chronią oni siebie przed zakażeniem, które mogłoby wynikać z bezpośredniego kontaktu z ludzką skórą i zarazkami, które się na niej znajdują. Jednocześnie, chronią swoich klientów i pacjentów przed przeniesieniem na nich własnych drobnoustrojów lub tych, które osiadły na ich dłoniach podczas kontaktu z poprzednią osobą.

Inne grupy, które często wykorzystują rękawiczki, to pracownicy wszelkiego rodzaju laboratoriów. Muszą oni dbać o wysoką czystość środowiska, w którym wykonują swoje zadania, aby ich próbki nie uległy przypadkowej kontaminacji. W tym samym czasie rękawiczki chronią ich skórę przed kontaktem z substancjami żrącymi czy drażniącymi, takimi jak choćby rozpuszczalniki organiczne czy kwasy i zasady.

Na koniec nie należy zapominać także o pracownikach firm sprzątających, którzy powinni na swoim wyposażeniu posiadać rękawiczki. Pomogą im one zachować zdrowie i ochronią dłonie przed silnymi środkami myjącymi.

Rękawice winylowe zamiast lateksowych

Jednymi z najbardziej klasycznych, tradycyjnie wybieranych rękawiczek są rękawiczki lateksowe. Obecnie jednak coraz częściej odchodzi się od nich na rzecz nowych materiałów, takich jak nitryl i winyl. Dzieje się tak między innymi ze względu na wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia uczulenia na lateks. W przypadku rękawiczek winylowych i nitrylowych jest ono praktycznie znikome.

Rękawice winylowe charakteryzują się także wysokim stopniem oddychalności, ponieważ nie przylegają do ciała tak ściśle, jak lateks. Dzięki temu, że pozwalają skórze oddychać, nie powodują powstawania potu i nie wymagają używania pudru. Co więcej, są niezwykle komfortowe, gdyż nie opinają skóry zbyt ciasno. Jednocześnie, przy odpowiednim dopasowaniu rozmiaru, nie zsuwają się i są odporne na pękanie czy rozciąganie. W ten sposób pomagają w ochronie praktycznie podczas wszystkich zadań.

Co równie ważne, winyl (PVC) jest materiałem odpornym na wiele czynników środowiskowych i substancji chemicznych. Dzięki temu zapewnia bardzo skuteczną ochronę zwłaszcza przed zagrożeniami w laboratoriach.