× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
25 lutego, 2024

Portal o zdrowiu i medycynie

Zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna – Travel-med.pl

Tomografia zębów kiedy dentysta może poprosić o wykonanie badania

Tomografia zębów: kiedy dentysta może poprosić o wykonanie badania?

Tomografia zębów pozwala na dokładne ustalenie stanu uzębienia i zaplanowaniu konkretnej terapii. Nierzadko wykorzystuje się ją w przypadku skomplikowanego leczenia kanałowego, a także w trakcie zakładania implantów. Badanie jest zupełnie bezbolesne, a dzięki nowoczesnym technologiom trwa nawet kilka sekund.

Tomografia zębów: przebieg i wyniki

Tomografia to inaczej metoda wiązki stożkowej CBCT, dzięki której otrzymujemy trójwymiarowy i pełny obraz szczęki. W związku z tym możemy skutecznie zaplanować nowoczesne leczenie kanałowe pod mikroskopem, lub zakładanie implantów. Endodoncja i implantologia to nie wszystko, bo tomografię wykorzystujemy również w chirurgii szczękowej. W ten prosty sposób ocenia się stan uzębienia po ciężkich wypadkach, czy urazach. W trakcie badania specjalistyczny sprzęt uzyskuje do 800 obrazów, które następnie łączy w trójwymiarowy wynik.

Oczywiście wszystko zależy od profesjonalizmu stomatologa, bo w tej kwestii istotne jest odpowiednie ustalenie nasilenia wiązki promieniowania i kąta. Dlatego wybierając odpowiedni gabinet, należy kierować się także dostępem nie tylko do rzetelnych lekarzy, lecz także najnowszego sprzętu radiologicznego. Wówczas otrzymamy najlepszą obraz sytuacji, a stomatolog z łatwością dobierze metodę leczenia. Z tego względu warto zastanowić się nad tomografią w Krakowie, lub innym dużym mieście.

Wskazaniem do wykonania tomografii zęba będzie przede wszystkim stały ubytek w jamie ustnej, lub trudna do wyleczenia próchnica. Na podstawie trójwymiarowej fotografii łatwo ocenić wady zgryzu, a także wykrywane zostają schorzenia stawu skroniowo-żuchwowego, czy wielu innych zaburzeń. Tomografia nie jest zalecana wyłącznie w przypadku kobiet w ciąży, dla których promieniowanie może okazać się szkodliwe. Poza tym takiemu badaniu powinien poddać się każdy, kto otrzyma zalecenie od swojego stomatologa, lub w celach profilaktycznych. Co więcej, na tle wszystkich innych badań radiologicznych, to właśnie tomografia ma najmniejszy negatywny wpływ na zdrowie. Dawka promieniowania rentgenowskiego jest w tej kwestii zupełnie nieszkodliwa, Ważną kwestią jest miejsce, w którym wykonamy tomografię. Jednak kluczową sprawą okazuje się zachowanie pacjenta w trakcie wykonywania badania. Należy wówczas pozostać nieruchomo, bo w innym przypadku wyniki zdjęcia będą przekłamane. Tomografia zęba może być wykonywana również z kasy Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak zdecydowana większość osób decyduje się na wizytę prywatną, a koszt wynosi w przedziale od 150 do 250 zł.

Tomografia zębów w Krakowie: gdzie zrobić?

Niezwykle istotny okazuje się wybór odpowiedniego gabinetu stomatologicznego, gdzie trafimy na profesjonalny sprzęt i personel. Jedną z popularniejszych klinik, gdzie wykonywane są zarówno proste zabiegi higienizacji, jak i skomplikowana tomografia w Krakowie jest Implantis. Dzięki temu w szybki sposób zaplanujesz pełne leczenie uzębienia wraz z zadbaniem o szczegóły. Poza tym obecność sprzętu radiologicznego doskonale wpływa na jakość wykonywanych usług. Wówczas zyskujemy pewność, że każdy implant jest założony w poprawny sposób. Poza tym unikamy sytuacji głęboko ukrytego kanału, który może zostać pominięty bez wcześniejszego wykonania zdjęcia szczęki. Nie ulega wątpliwości, że wybór odpowiedniej kliniki wpływa na nasze oszczędności. Lepiej wydać pieniądze w sensowny sposób, niż przez kilka miesięcy gubić swój portfel na ciągłych wizytach u stomatologa.

Tomografia w Krakowie odbywa się również w wielu pracowniach rentgenowskich, takich jak RTG Attiv Med. Dokonamy tam kompleksowej diagnostyki próchnicy i schorzeń uzębienia, a także wad zgryzu. Co więcej, możemy zdecydować się na tomografię żuchwy, wycinkową, lub szczęki.

Koszt takiej wizyty wynosi od 100 zł do 200 zł.

Następnym wysoko ocenianym miejscem jest Oral-Dent, które w Krakowie ma aż trzy siedziby. Ponownie wykonamy tutaj trójwymiarowe badanie naszego uzębienia, a wyniki pozwolą w planowaniu dalszej terapii.

Wyniki są wydawane w formie płyty CD, lub DVD. Natomiast kopia zostaje przesłana również do lekarza prowadzącego.

Tomografia to obecnie najdokładniejsza forma badania stomatologicznego. Jednak do jego wykonania zwykle kieruje nas lekarz, kiedy ma podstawy do tego, że nasze zęby będą wymagały specjalnego traktowania. Mowa oczywiście o zabiegach chirurgicznych, leczeniu kanałowym, czy wstawianiu implantów. Warto podkreślić, że tomografia w Krakowie jest niezwykle szybka i bezbolesna, dlatego w razie potrzeby konieczne jest wykonanie jej w najszybszym możliwym terminie. Dlaczego? Postępowanie próchnicy, lub innych schorzeń prowadzi do stałych ubytków.