× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
7 września, 2024

Portal o zdrowiu i medycynie

Zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna – Travel-med.pl

bóle reumatyczne

Przyczyny bólów reumatycznych i ich łagodzenie

Bóle reumatyczne powodowane są problemami układu ruchu, które mogą przerodzić się w poważne schorzenia i doprowadzić do postępującej niepełnosprawności. Najczęściej dolegliwości odczuwane są bezpośrednio w stawach, jednak mogą występować również w narządach wewnętrznych i powodować wiele powikłań wielonarządowych. Powracające bóle reumatyczne o dużym nasileniu stanowią zwykle sygnał, że konieczne jest rozpoczęcie leczenia.

Przyczyny bólów reumatycznych

Bóle reumatyczne najczęściej spowodowane są rozwojem schorzeń o podłożu autoimmunologicznym, a także związanym z tym rozwojem stanu zapalnego. Choroby te występują na skutek nieprawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, który zaczyna atakować własne tkanki. Bóle reumatyczne mogą się objawić pod wpływem infekcji, zażywanych leków lub czynników genetycznych. Dolegliwości w tym obszarze są bardzo niebezpieczne, ponieważ często stanowią sygnał wystąpienia poważnych zmian degeneracyjnych. Jeżeli rozwinie się choroba reumatyczna, jednym rozwiązaniem jest spowolnienie jej rozwoju i łagodzenie objawów. Bóle reumatyczne należy zdiagnozować jak najszybciej, najlepiej w ciągu 6-12 tygodni od momentu ich pierwszego wystąpienia. W ten sposób zwiększyć można szanse na remisję, czyli ustąpienie objawów.

bóle reumatyczne

Łagodzenie bólów reumatycznych lekami

O prawidłowości postawionej diagnozy uzależniony jest proces leczenia pacjenta, a tym samym jego przyszła sprawność. Bóle reumatyczne mogą występować także u stosunkowo młodych osób, dlatego pierwszych oznak potencjalnej choroby nie powinno się lekceważyć. W łagodzeniu dolegliwości stosuje się przede wszystkim niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), najczęściej w postaci doustnej lub miejscowej. Żele, plastry i maści sprawdzają się głównie wówczas, gdy ból reumatyczny ogranicza się do niewielkiej powierzchni. W przypadku dolegliwości uogólnionych zwykle konieczne jest stosowanie tabletek doustnych. Do łagodzenia bólów reumatycznych używa się także klasycznych środków przeciwbólowych, glikokortykosteroidów oraz analgetyków.

Łagodzenie bólów reumatycznych metodami rehabilitacyjnymi

W łagodzeniu bólów reumatycznych pomóc może także rehabilitacja, która powinna obejmować fizykoterapię, kinezyterapię oraz terapię manualną. Kluczowe znaczenie ma zwłaszcza ta pierwsza, która łączy w sobie zajęcia ruchowe i ćwiczenia z masażami oraz zabiegami fizykalnymi. W fizykoterapii stosuje się m.in. leczenie zimnem i ciepłem, laseroterapię, diatermię czy magnetoterapię. Aby uśmierzyć bóle reumatyczne domowymi sposobami, wykorzystać można np. specjalne okłady i opaski. Te ostatnie są szczególnie pomocne przy okazji stosunkowo niedużych urazów stawów, np. kolana. Pod tym względem bardzo korzystnie wypada magnetyczna opaska Ortezan, która zapewnia optymalną stabilizację oraz wymusza lepsze ułożenie stawów. Specyfika działania tego produktu została opisana na stronie. Opaska Ortezan wykazuje działanie regenerujące, dzięki czemu łagodzi ból i utrzymuje stawy w dobrej kondycji.

bóle reumatyczne

Leczenie chorób reumatycznych

W zaawansowanych stadiach chorób reumatycznych samo łagodzenie bólu często okazuje się niewystarczające. W takim przypadku konieczna jest specjalistyczna diagnostyka, która jest stosunkowo skomplikowana i wymaga konsultacji z reumatologiem. W określaniu problemów reumatycznych najczęściej zleca się badania laboratoryjne krwi i moczu, rezonans magnetyczny, RTG, tomografię komputerową oraz badania immunologiczne. Badania laboratoryjne mogą wykazać np. niedokrwistość, obniżoną liczbę białych krwinek, podwyższone OB czy zwiększone stężenie tzw. białka ostrej fazy. W diagnostyce bólów reumatycznych wykonuje się również badania histopatologiczne. Jeżeli rozpoznana zostanie choroba, konieczny może się okazać zabieg chirurgiczny. Wielu schorzeń reumatycznych nie da się niestety wyleczyć, jednak odpowiednio wczesna diagnostyka może w dużym stopniu zmniejszyć dolegliwości bólowe, spowolnić rozwój choroby i poprawić jakość życia pacjenta. Leczenie jest kompleksowe i obejmuje farmakologię, rehabilitację oraz zmianę diety.