× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
21 lipca, 2024

Portal o zdrowiu i medycynie

Zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna – Travel-med.pl

podrażnienia po goleniu

Jak radzić sobie z podrażnieniami po goleniu miejsc intymnych (i nie tylko)?

Nieprawidłowa pielęgnacja przed i po depilacji, a także jej niepoprawne wykonanie mogą pozostawić na naszej skórze nieprzyjemne podrażnienia. Nieważne, czy chcemy pozbyć się włosków z nóg, pach czy okolic intymnych — warto wiedzieć, jak zapobiegać i łagodzić wszelkie uszkodzenia skóry, aby uniknąć infekcji i czuć się komfortowo!

Depilacja maszynką do golenia to najtańszy i najbardziej popularny sposób na usuwanie włosków, jest on jednak dość inwazyjny (ostrza maszynki bezpośrednio dotykają skóry) i jeden niewłaściwy ruch może zafundować nam bolesne zacięcie i podrażnienie. Jakby tego było mało — ponieważ maszynka nie jest w stanie usunąć całego włoska (z cebulką), już po kilku dniach mogą one zacząć wrastać i powodować stany zapalne. Z kolei golenie depilatorem, który usuwa włoski w całości (zapewnia więc dłuższe uczucie gładkości), również może prowadzić do mikrouszkodzeń naskórka.

Sposoby na podrażnienia po depilacji

  • Świetnie sprawdzi się masaż olejkiem intymnym na bazie jojoba i aloesu; składniki te mają działanie silnie nawilżające i łagodzące. Wystarczy kilka kropel, aby przynieść ulgę naruszonej depilacją skórze.
  • Balsamy i kremy, zawierające masło shea, pantenol, alantoinę czy mocznik, również są niezawodne w przypadku podrażnienia po depilacji; znakomicie przygotują też skórę do tego zabiegu, zapewniając jej odpowiedni poziom nawilżenia.
  • Chłodny okład pomoże złagodzić podrażnienie i uśmierzy pieczenie oraz świąd; świetnie sprawdzą się “domowe” okłady z ogórka czy jogurtu naturalnego!
  • Na ewentualne krostki po goleniu można punktowo aplikować maść z hydrokortyzonem — zmniejszy zaczerwienienie i złagodzi ból oraz pieczenie.

Jak zapobiec podrażnieniom po goleniu?

Aby uniknąć uszkodzeń skóry i zaczerwienień po goleniu, warto pamiętać o kilku zasadach:

  • Nigdy nie należy używać brudnej lub zardzewiałej golarki! Nie dość, że nieefektywnie usunie włoski, to jest siedliskiem bakterii i może spowodować nieprzyjemny świąd oraz pieczenie. Dobre narzędzie to podstawa!
  • Ważne jest, aby golić się zgodnie z ruchem wzrostu włosków — nie “pod włos”! Spróbujcie, a poczujecie różnicę 🙂
  • Mówimy NIE depilacji na sucho! Na rynku jest szeroki wybór pianek, żeli czy balsamów do golenia, ale sprawdzi się nawet nawilżający żel pod prysznic. Ważne, aby nie golić się na sucho, ponieważ skóra może wówczas bardzo łatwo ulec podrażnieniu.

Wskazówki co do samej depilacji to jednak nie wszystko – warto profilaktycznie zadbać o skórę i wprowadzić do swojej rutyny kilka rozwiązań, które zapewnią odpowiednie nawilżenie i ochronią skórę przed podrażnieniami.

Jak odpowiednio przygotować skórę do depilacji?

  • Nie spiesz się! Warto przed depilacją zafundować sobie przyjemną kąpiel — nie dość, że poprawia nastrój, to włoski pod wpływem ciepłej wody staną się bardziej miękkie i podatne na działanie maszynki do golenia.
  • Dobrym pomysłem jest usunięcie martwego naskórka przed depilacją, na przykład za pomocą peelingu. Zmniejsza to ryzyko podrażnienia, a ostrza maszynki będą zbierać jedynie włoski.

Nawilżenie skóry to klucz do efektywnej i przyjemnej depilacji — warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny nawilżające olejki i balsamy oraz pamiętać o wspomnianych wyżej wskazówkach!