× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
13 czerwca, 2024

Portal o zdrowiu i medycynie

Zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna – Travel-med.pl

Podnośnik transportowo kąpielowy - kiedy zdecydować się na to rozwiązanie?

Podnośnik transportowo kąpielowy – kiedy zdecydować się na to rozwiązanie?

Sprawowanie opieki nad osobą niepełnosprawną wymaga niekiedy zastosowania rozwiązań, które ułatwią wykonywanie niektórych czynności. Jedno z nich stanowią podnośniki transportowo kąpielowe, pomagający w transporcie chorego. Kiedy warto wybrać to rozwiązanie? Czy na podnośnik można uzyskać dofinansowanie? Odpowiadamy w poniższym artykule.

W jakich sytuacjach podnośnik znajduje zastosowanie?

Opiekując się osobą niepełnosprawną, w niektórych sytuacjach można mierzyć się z wieloma problemami – jednym z kluczowych bywa zwłaszcza transport chorego np. do wanny. Chociaż często pomocne poręcze czy uchwyty, niekiedy okazują się być niewystarczająco pomocne. W takim przypadku warto zdecydować się na specjalny podnośnik pacjenta, który dostępny jest w wielu różnorodnych wariantach. Stworzone dla osób niepełnosprawnych podnośniki transportowo kąpielowe to opcja umożliwiająca choremu z ograniczoną mobilnością zarówno wejście, jak i wyjście z wanny, aby móc w niej swobodnie przeprowadzić potrzebne zabiegi pielęgnacyjne. Urządzenie tego rodzaju sterowane jest za pomocą pilota i w zależności od modelu może mieć określone maksymalne obciążenie. Podnośnik stosowany do transportu pacjentów montuje się na ścianie wanny bądź specjalnej podstawie, zaś jego konstrukcja obejmuje siedzisko, ramię podnośnika i panel kontrolny. W celu zwiększenia komfortu chorego, może być on również dodatkowo wyposażony w podłokietniki oraz podparcie dla pleców, które umożliwi wygodne oparcie w pozycji siedzącej. 

Podnośniki transportowo kąpielowe – wsparcie chorego w warunkach domowych

Sterowane pilotem podnośniki jezdne dla niepełnosprawnych to wygodna opcja, która ułatwia opiekę nad pacjentem z ograniczoną mobilnością. Przy pomocy panelu sterowania można wygodnie i bezpiecznie podnosić, opuszczać i przemieszczać osobę chorą pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami w domu lub placówkach medycznych. Zastosowanie tego rozwiązania może okazać się korzystne nie tylko w przypadku osób niepełnosprawnych, lecz także seniorów, który mają problem z samodzielnym wykonywaniem codziennych czynności. Wybierając podnośnik warto zwrócić uwagę na jego konstrukcję: musi być ona stabilna, posiadać wytrzymałe kółka oraz posiadać funkcje, które faktycznie sprawdzą się w przypadku danych potrzeb osoby chorej. W przypadku konieczności transportowania podnośnika, powinien on dodatkowo być prosty w składaniu i rozkładaniu, aby móc go wygodnie przewozić. 

Dofinansowanie PFRON do podnośnika pacjenta

Podnośniki nie zawsze należą do najtańszych urządzeń, jednak w niektórych przypadkach ich zastosowanie może znacząco pomóc osobom chorym i ich opiekunom. Warto jednak wiedzieć, że podnośniki dla osób niepełnosprawnych, z wyłączeniem podnośników basenowych, można zakupić nawet za 5% ich całkowitej wartości. Staje się to możliwe dzięki dofinansowaniu PFRON, które może pokryć do 95% kosztów w tym przypadku.