× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
26 maja, 2024

Portal o zdrowiu i medycynie

Zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna – Travel-med.pl

rentgen

Na czym polega rentgen stomatologiczny?

RTG zębów to niezastąpione badanie podczas konsultacji stomatologicznej, ortodontycznej, protetycznej i chirurgicznej. Czym cechuje się rentgen zębów? Co warto wiedzieć o tomografii? W jakim celu stosuje się RTG?

Rentgen zębów

Cyfrowy rentgen stomatologiczny jest nowoczesnym sprzętem, jaki bardzo szybko pozwala wykonać zdjęcie cefalometryczne (czyli boczne) i pantomograficzne (panoramiczne) stanu uzębienia. Takie zdjęcia są niezbędne w trakcie konsultacji z ortodontą, protetykiem lub chirurgiem. Pozwalają dokładnie zaplanować leczenie stomatologiczne. Na dokumencie widzimy ewentualne stany zapalne, stan kości i zęby leczone kanałowo. Plusem jest zaplanowanie zabiegów zgodnie z potrzebami pacjenta. Okazuje się, że dokładność zdjęć rentgenowskich jest bardzo dobra. Otrzymujemy je na płycie CD lub na kliszy fotograficznej. Na uznanie zasługuje zachowanie bezpieczeństwa, gdyż dawki promieniowania są znikome. 

Tomograf dentystyczny

Warto zauważyć, że tomografia komputerowa jest szybką i bezinwazyjną metodą diagnostyki w leczeniu zębów. Samo badanie trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund i jest bezbolesne. Dzięki niemu lekarz otrzymuje precyzyjny obraz, za pomocą którego może określić kąt wprowadzenia implantu, prawidłowość leczenia kanałowego, czy też drożność zatok szczękowych. W efekcie tomograf daje nam informację o zatokach szczękowych i tkankach miękkich pacjentach. Jest to szczególnie istotne podczas planowania zabiegu, wykrycia stanów zapalnych i zaplanowania leczenia ubytków. 

Co daje badanie pantomograficzne?

Badania pantomograficzne są nazywane rentgenem panoramicznym zębów. Uzyskane zdjęcie wpływa na szybki i dokładny przegląd stanu uzębienia pacjenta, co jest bardzo ważna dla każdego stomatologa. Rentgen stomatologiczny w Krakowie to rozwiązanie, jakie cieszy się sporym zainteresowaniem. W nowoczesnej klinice skorzystamy z dogodnego systemy badań pantomograficznych, które opierają się na najwyższym cyfrowym standardzie i nowej generacji. 

W tym przypadku na uznanie zasługuje doświadczony i posiadający wiedzę personel, który zapewnia wysoką  jakość każdego badania oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne. Co ciekawe, badanie w formie cyfrowej jest wydawane w formacie medycznym wraz z przeglądarką, jak też w powszechnie stosowanych formatach w postaci małych zdjęć RTG. 

Leczenie zębów często wiąże się z wykonaniem bezpiecznego badania RTG, które daje dokładny wgląd we wszelkie ubytki i pozwala dobrać ścieżkę dalszego leczenia. Konsultacja ze specjalistą jest tutaj niezbędna.