× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
21 listopada, 2024

Portal o zdrowiu i medycynie

Zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna – Travel-med.pl

skleroterapia

Kiedy wykonywana jest skleroterapia?

Skleroterapia to nastrzykiwanie żylaków preparatami, powodującymi ich zarośnięcie. Integralnym elementem zabiegu jest wykorzystanie po jego zrobieniu elastycznego opatrunku uciskowego. Skleroterapia jest niezwykle popularną formą leczenia żylaków, zazwyczaj jest wykorzystywana w pierwszym czasie choroby, gdzie pierwszymi symptomami są teleangiektazje. Natomiast także większe żylaki z przeznaczeniem mogą być usuwane w tenże sposób. Co należałoby wiedzieć o skleroterapii?

Czym jest skleroterapia?

Skleroterapia (https://www.drlesniak.pl/skleroterapia) jest formą leczenia długotrwałej niewydolności żylnej, jakiej rezultatem jest obniżka, natomiast czasem choćby likwidacja przepływu w naczyniach żylnych. Jest parę sposobów osiągnięcia tego rezultatu. Szczególnie tradycyjną formą jest ostrzykiwanie niewydolnych naczyń przy pomocy różnorodnych związków syntetycznych, w różnych natężeniach, czego efektem jest obkurczanie się i zamykanie naczyń krwionośnych żylnych. Zabiegi owe prezentują się dużym stopniem zabezpieczenia z racji na własną małą inwazyjność.

Czy wszelkie zmiany żylne można leczyć skleroterapią?

Skleroterapia, jest bez wątpienia szczególnie uniwersalną ze wszelkich technologii leczenia niewydolności żylnej kończyn dolnych. Możemy ją wykorzystać zarówno do leczenia zmian o charakterze kosmetycznym (pajączków lub rozszerzonych żył siatkowatych), jak również do ogromnych niesprawnych pni żylnych. Także niezwykle kręty przebieg leczonych naczyń żylnych, uniemożliwiający przeprowadzenie zabiegu wewnątrznaczyniowego, w wypadku skleroterapii igłowej zazwyczaj nie stanowi większego kłopotu.

Leczenie skleroterapią – kiedy oraz dla kogo?

Metodą skleroterapii przeważnie usuwa się żylaki kończyn dolnych, lecz wskazaniem do jej wykorzystania są również m.in. żylaki przełyku. Można ją wykorzystywać do ostrzykiwania żył małych oraz tymże samym usuwać przypowierzchniowe rozszerzenia naczyń (wenulektazje) i pajączki naczyniowe (teleangiektazje). Technologią ową można również leczyć żylaki naczyń położonych głębiej, natomiast choćby pnie żylne. Ostrzykiwaniu żylaków można poddać się bez względu na wiek oraz poziom zaawansowania niewydolności żylnej.

Przeciwwskazania

Skleroterapii nie przeprowadza się u osób, jakie nie mogą chodzić, ponieważ po zabiegu należy chodzić. Zabiegu nie winno się robić, jeśli w obrębie zabiegowym są stany zapalne i choroby. Również skleroterapia nie jest wykonywana u osób z dolegliwościami układowymi, arteriosklerozą, cukrzycą, w pierwszych trymestrach ciąży, u uczuleniowców, osób z dolegliwościami krwi, krytyczną zakrzepicą żył powierzchownych oraz głębokich i u osób z obrzękami podudzi.