× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
8 września, 2024

Portal o zdrowiu i medycynie

Zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna – Travel-med.pl

psycholog

Kiedy warto udać się z dzieckiem do psychologa?

Współczesny świat niesie ze sobą wiele wyzwań, nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Delikatna, dziecięca psychika jest szczególnie podatna na traumy i lęki, które niezdiagnozowane, mogą prowadzić do problemów w dorosłym życiu. Jak rozpoznać, że dziecko potrzebuje konsultacji z psychologiem?

Gdy dziecko zamyka się w sobie

Wielu rodziców napotyka prędzej czy później sytuację, w której dziecko zaczyna mieć przed nimi tajemnice. Jest to delikatny temat, ponieważ każdy – nawet bardzo młody człowiek – ma prawo do poszanowania prywatności. Rodzic bardzo często nie chce przekraczać pewnej granicy i nie naciska na dziecko, aby nie utracić jego zaufania. Niektóre symptomy powinny skłonić jednak do podjęcia dodatkowych kroków, ponieważ mogą świadczyć o poważnych problemach dziecka. Nie należy zwłaszcza lekceważyć sytuacji gdy:

  • dziecko – do tej pory pogodne i otwarte – bez wyraźnej przyczyny staje się zamknięte i mało kontaktowe
  • pojawiają się nagłe problemy z nauką u dziecka, takie jak złe oceny, obniżona koncentracja, niechętne chodzenie do szkoły
  • rodzic obserwuje zaburzenia snu u dziecka – długotrwałą bezsenność lub przeciwnie, dziecko przesypia całe dnie i nie ma ochoty na ulubione aktywności
  • łagodny dotąd charakter pociechy zmienił się w krótkim czasie nie do poznania – następują ataki wściekłości i agresji
  • nauczyciele lub opiekunowie w przedszkolu nie dają sobie rady z dzieckiem – nie słucha ono poleceń i dezorganizuje zajęcia
  • dziecko zaczyna wyraźnie odstawać od rówieśników pod względem wyników w nauce, zupełnie nie radzi sobie z zadaniami odpowiednimi dla jego wieku
  • dochodzi do zatargów z kolegami ze szkoły, dziecko jest obiektem szykan lub odwrotnie –  jest prowodyrem bójek

Żadna z tych sytuacji sama w sobie nie musi oznaczać, że dziecko wymaga natychmiastowej konsultacji z terapeutą. Wpierw warto spróbować porozmawiać z dzieckiem w spokojny i cierpliwy sposób, wyjawiając swoje obawy na temat jego zachowania. Jeśli jednak rozmowy nie przynoszą skutku, a problemy dziecka pogłębiają się, warto skorzystać z porady psychologa dziecięcego – https://poradnia-harmonia.pl/psycholog-dzieciecy-warszawa/.

Jak może pomóc psycholog dziecięcy?

Część rodziców świadomie unika wizyty z dzieckiem u psychologa z obawy, że skoro ich pociecha nie chciała rozmawiać z nimi, to na pewno nie porozmawia z terapeutą. Nic bardziej mylnego. Doświadczony psycholog dziecięcy zna liczne sposoby na dotarcie do młodego człowieka i techniki pozwalające zdiagnozować przyczynę jego zachowań. Zanim jednak psycholog zacznie rozmawiać z dzieckiem, wpierw przeprowadza rozmowę z rodzicem. Ma to na celu uzyskanie wstępnych informacji o przyczynie wizyty, pozwala też poznać podejście rodzica do zgłaszanych problemów.

Bardzo często bywa tak, że dzieciom jest łatwiej zwierzyć się z problemów obcej osobie, niż tej najbliższej. Powodem może być wstyd, obawa prze utratą miłości rodzica, a także strach przed kłótnią. Psycholog dziecięcy potrafi w takiej sytuacji dotrzeć do źródła problemów młodego pacjenta i wdrożyć odpowiednią terapię, która pozwoli wyjść dziecku z sytuacji, w której się znalazło.

Dlaczego nie warto zwlekać z wizytą?

Niektórzy rodzice odwlekają decyzję o zaprowadzeniu dziecka do gabinetu psychologicznego. Niekiedy wynika to z błędnego przeświadczenia, że z pomocy psychologicznej korzystają tylko ludzie z poważnymi zaburzeniami. Nie jest to prawda, a co najważniejsze – tego rodzaju podejście jest bardzo krzywdzące i przedłuża cierpienie wielu młodych ludzi, którzy nie dostają przez nie odpowiedniego wsparcia. Przyczyn dziecięcych problemów może być wiele – od tych z pozoru błahych, do naprawdę poważnych – jeśli jednak mają one długotrwały, negatywny wpływ na zachowanie dziecka, nie ma sensu zwlekać. Dotyczy to nie tylko nagłych zmian w zachowaniu, ale również problemów z nauką. Obecnie wiele dzieci cierpi na zaburzenia, które – szybko zdiagnozowane – nie będą mieć dużego wpływu na ich życie i pozwolą nauczycielom dostosować nauczanie do ich potrzeb.