× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
13 czerwca, 2024

Portal o zdrowiu i medycynie

Zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna – Travel-med.pl

Jaką rolę pełni woda w organizmie człowieka?

Jaką rolę pełni woda w organizmie człowieka?

Popularne hasło mówi, że „woda to życie”. Woda pokrywa ponad 70% powierzchni Ziemi, życie na naszej planecie miało swój początek w wodzie, a ciało dorosłego człowieka składa się z wody w ponad 65%. I tu w zasadzie można by zamknąć temat. Tak istotne znaczenie wody w organizmie człowieka sprawia jednak, że warto nad tym zagadnieniem pochylić się nieco bardziej. Jaką zatem rolę odgrywa woda w organizmie człowieka? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.

Woda i jej rola w organizmie

Zgodnie z tym, co powiedzieliśmy na początku: woda jest niezbędna do funkcjonowania ludzkiego organizmu. Ciało dwuletniego dziecka składa się z niej nawet w 78 procentach, dorosłego człowieka – w 65 procentach, a osoby starszej – w 45. Oczywiście, zmniejszająca się wraz z wiekiem ilość wody w organizmie ludzkim nie oznacza, że jest ona mniej istotna. Przez całe życie woda pełni cztery kluczowe funkcje:

–       odpowiada za prawidłowy przebieg procesów metabolicznych (czyli reakcji biochemicznych, które zachodzą w naszym ciele);

–       jest kluczowa dla termoregulacji organizmu;

–       umożliwia usuwanie z organizmu ubocznych produktów przemiany materii, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych układów;

–       transportuje substancje odżywcze, a także odpowiada za ich rozpuszczanie i wchłanianie.

Ilość wypijanej w ciągu dnia wody zależy w dużej mierze od płci, wieku, masy ciała czy aktywności fizycznej. Generalnie uznaje się jednak, że człowiek powinien pić 1,5-2 litry wody dziennie, a podczas upałów jeszcze więcej.

Jak pić wodę?

Kluczowe dla zdrowia funkcje wody sprawiły, że w ostatnich latach coraz większą wagę przywiązuje się do spożywania jej prawidłowych ilości. Właściwości zdrowotne wody są niezaprzeczalne. Jednak okazuje się, że istotne dla naszego zdrowia jest również sposób spożywania wody. Oto kilka cennych wskazówek, których warto przestrzegać, by najbardziej efektywnie nawadniać swój organizm w ciągu dnia.

Przede wszystkim wodę należy pić regularnie przez cały dzień. Nie jest wskazane wypijanie jej dużych ilości na raz, gdyż jej nadmiar, zamiast trafić do komórek, zostanie szybko usunięty z organizmu. W celu efektywnego nawodnienia najlepiej jest pić wodę małymi łykami od rana do wieczora.

Ponadto warto po obudzeniu wypijać 2-3 szklanki letniej wody, a śniadanie zjeść po upływie około 45 minut. Najlepiej jest zaprzestać picia wody na pół godziny przed każdym posiłkiem i nie popijać jedzenia w trakcie jego spożywania. Nie jest również wskazane pić przez około 1 do 2 godzin po posiłku.

Najlepiej zawsze sięgać po ciepłą lub letnią wodę, gdyż wpływa ona korzystnie na trawienie i lepiej niż zimna usuwa toksyny z organizmu.

Catering dietetyczny z BeDietCatering

Picie odpowiednich ilości wody to jeden z podstawowych elementów dbania o zdrowie. Drugim, równie ważnym, jest stosowanie prawidłowo zbilansowanej, dostosowanej do naszych potrzeb diety. Przyzwyczajenia żywieniowe powinny być odpowiednio dopasowane do wagi, wieku, potencjalnych chorób przewlekłych czy ogólnej kondycji. Jeśli szukasz sposobu na prawidłowe odżywianie z dietą dopasowaną do własnych preferencji, wybierz odpowiedni catering dietetyczny z BeDietCatering. Dieta pudełkowa tej marki składa się ze starannie przygotowanych posiłków zawierających niezbędne makro- i mikroelementy w idealnych proporcjach. To znakomity sposób na zdrowe odżywianie nawet dla najbardziej zapracowanych. A picie wody może stać się doskonałym uzupełnieniem prawidłowo zbilansowanych posiłków. Więcej informacji na temat rodzajów diet pudełkowych znajdziesz na stronie bedietcatering.pl.