× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
28 marca, 2024

Portal o zdrowiu i medycynie

Zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna – Travel-med.pl

marihuana

Działanie marihuany medycznej

Pomimo ogromnego rozwoju badań naukowych, medyczne stosowanie marihuany wciąż wiąże się z wywoływaniem wielu kontrowersji. Jak się okazuje, zupełnie niepotrzebnie. Medyczna marihuana wykazuje pozytywne działanie w wielu schorzeniach, a także odpowiednio stosowana jest również bezpieczna dla organizmu. Poznaj więcej faktów na temat marihuany medycznej.

Właściwości lecznicze marihuany są znane już od tysięcy lat. Towarzyszyła ona wielu kulturom od zarania dziejów, m.in. na Tajwanie, w Chinach, Indiach (stąd nazwa rośliny – konopie indyjskie), Egipcie, Grecji czy Rzymie, a później zyskała także dużą popularność w Europie. Z czasem podjęto próby ograniczenia jej stosowania, a wręcz penalizacji. Oczywiście ówczesne stosowanie konopi było zupełnie inne niż współczesne lekarstwa produkowane na bazie marihuany. Jednak, mając to na uwadze, tym bardziej niezrozumiałe stają się wątpliwości i kontrowersje, jakie budzi w niektórych społeczeństwach czy rządzących. Czym charakteryzuje się marihuana medyczna?

Standardy leku

Mając na uwadze, że medyczna marihuana jest stosowana jako lekarstwo, proces jej produkcji obowiązują określone przepisy i standardy jakości. Przechodzi ona m.in. proces walidacji, określający precyzyjnie jej skład i zawartość substancji czynnych. Najważniejsze z nich to THC i CBD, a ich proporcje decydują o działaniu leku. Ponieważ CBD, w przeciwieństwie do THC, nie wykazuje właściwości psychotycznych, produkty z leczniczej marihuany powstają na bazie konopi siewnych, zawierających duże ilości właśnie tej substancji.

Stosowanie marihuany medycznej może przybierać różnorodne formy. Jednym z najczęstszych rozwiązań jest waporyzacja, będąca jedną z form inhalacji. Polega ona na podgrzaniu, ale nie spalaniu, suszu. Dzięki temu unikamy szkodliwych substancji powstających w procesie palenia. Oprócz tego stosuje się także olejki CBD, a nawet zewnętrznie w formie maści czy kropli.

Marihuana medyczna – na jakie dolegliwości?

Marihuana medyczna wykazuje pozytywne działanie w łagodzeniu wielu objawów. Charakteryzuje się bardzo szerokim zastosowaniem, w m.in. takich schorzeniach, jak:

  • ADHD;
  • astma;
  • autyzm;
  • choroba Alzheimera;
  • choroba Parkinsona;
  • depresja;
  • miastenia;
  • migreny;
  • nowotwory;
  • padaczka;
  • stwardnienie rozsiane;
  • różnego rodzaju dolegliwości bólowe czy stany zapalne.

Lista dolegliwości, w jakich stosuje się marihuanę medyczną jest znacznie dłuższa. Często zaleca się ją bowiem jako alternatywną metodę leczenia, w przypadku gdy inne dostępne terapie nie przynoszą oczekiwanych rezultatów lub w formie leczenia uzupełniającego w celu złagodzenia określonych objawów.

Podobnie, jak każdy inny lek, marihuana ma pewnie ograniczenia i przeciwwskazania co do stosowania i może powodować skutki uboczne. Wśród nich wymienia się, m.in. zawroty głowy, senność, podrażnienia gardła i kaszel, uczucie suchości w gardle, a czasami także omamy i zmiany nastroju. Uniknięciu wielu działań niepożądanych pomaga dokładne stosowanie się do zaleceń lekarza, przepisującego receptę na preparat leczniczy.