× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
19 lipca, 2024

Portal o zdrowiu i medycynie

Zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna – Travel-med.pl

ból gardła

Dowiedz się co zrobić, gdy domowe sposoby na ból gardła nie wystarczają

Ból gardła jest nieprzyjemną, lecz powszechną dolegliwością. Powodują go bakterie, wirusy, albo wiele innych możliwych czynników. Czasem sprawdzają się domowe sposoby. Zdarza się, że infekcja przechodzi sama. Co na ból gardła warto stosować, gdy domowe sposoby nie wystarczają? Warto poznać skuteczne sposoby na intensywny ból gardła. Zostaną one przedstawione w niniejszym artykule.

Ból gardła – co zrobić, gdy nie przechodzi?

Jeśli zapalenie gardła nie ustępuje przez stosowanie domowych sposobów, należy sięgnąć po specjalistyczne środki. Co na ból gardła sprawdzi się najlepiej? Powinny to być środki zawierające substancje przeciwzapalnie i antyseptyczne. Jeśli stan zapalny przejdzie w bakteryjną infekcję, wówczas jednym ze skuteczniejszych rozwiązań będzie wprowadzenie antybiotyku, przepisanego przez lekarza. Przebieg leczenia należy dostosować do przyczyny zapalenia gardła. Wówczas będzie ono skuteczne. Dlatego wizyta u specjalisty może okazać się dobrym wyjściem. Sposoby na gardłopo które warto sięgnąć to m.in. tabletki do ssania, które przyniosą ulgę w łagodzeniu objawów bólowych. Można stosować doustne leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. 

Ból gardła – przydatne sposoby

Co na ból gardła będzie najlepsze, gdy domowe sposoby są niewystarczające? Warto zadbać także o inne czynniki. Nawilżenie strun głosowych i gardła to najlepsze, co można zrobić w zapaleniu gardła. Warto omówić, jak nawilżyć gardło, kiedy domowe sposoby nie działają. Wtedy dobrym rozwiązaniem będzie zadbanie o odpowiednią wilgotność powietrza. Zbyt suche, lub z kolei zbyt wilgotne powietrze może mieć niekorzystny wpływ na kondycję gardła. Aby wyeliminować stan zapalny i objawy zapalenia gardła, należy pamiętać o spełnieniu kilku ważnych czynników. Odpowiednio nawilżone powietrze to podstawa optymalnego środowiska, które pozwoli wrócić do zdrowia. Regularnie należy stosować tabletki na gardło do ssania. Dodatkowe ważne środki do spray do gardła, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Dodatkowo można oczywiście płukać gardło płukankami z różnych ziół. Polecana najskuteczniejsze płukanka na zapalenie gardła do wywar z szałwii. Warto nawadniać organizm i dbać o właściwą higienę jamy ustnej. Dobrze sprawdzą się też inhalacje przed snem, które wpłyną pozytywnie na układ oddechowy. Preparaty, z jakimi składnikami warto brać pod uwagę? Warto pamiętać także o:

  • podbiale,
  • rumianku,
  • miodzie,
  • witaminie C,
  • szałwii,
  • poroście islandzkim,
  • babce lancetowatej.

Co na ból gardła u dzieci wybrać?

Rodzice zadają sobie pytanie: co na ból gardła u dzieci sprawdzi się najlepiej przy zapaleniu gardła i infekcjach? Dla dzieci sprawdzą się łagodne tabletki do ssania, które przyniosą ulgę w uporczywym bólu i pieczeniu. Dobrze sprawdzą się takie, które zawierają rumianek, lub szałwię. Te zioła pomagają uspokajać stan zapalny. Warto zastosować także płukanki ziołowe np. z rumianku. Działają one oczyszczająco i przeciwzapalnie. Sprawdzą się spraye do gardła, oraz płyny do płukania ust. U dzieci dobrze sprawdza się płukanie gardła delikatnym roztworem z niewielkim dodatkiem soli. Działa to antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Pozwala wyeliminować nieprzyjemny ból i pieczenie, oraz złagodzić zapalenie gardła. 

Jak widać, istnieje sporo sposobów, które można zastosować, gdy domowe metody są niewystarczające. Wtedy nie warto czekać, aż choroba się rozwinie, a zastosować skuteczne sposoby, które pozwolą na poważnie rozprawić się z zapaleniem gardła i posiadanymi infekcjami. Warto nawilżać gardło i stosować odpowiednie środki.