Kolano narażone jest na duże obciążenia, przez co jego urazy należą do najczęściej spotykanych kontuzji ortopedycznych. Staw kolanowy to największy staw w ludzkim organizmie, a zarazem jeden z najintensywniej używanych. Człowiek korzysta z niego nie tylko podczas chodzenia czy biegania, ale również skakania czy siadania. Jego urazy bywają tym samym bardzo dotkliwe i uciążliwe, a nierzadko wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Kolana otoczone są płynem limfatycznym i chrząstkami, od których stanu w dużym stopniu uzależniona jest sprawność stawu. Ich zanik znacząco zwiększa ryzyko kontuzji.
Skręcenie stawu kolanowego
Do skręcenia stawu kolanowego najczęściej dochodzi pod wpływem gwałtownej zmiany kierunku poruszania się lub niefortunnego postawienia stopy. Bezpośrednią przyczyną urazu jest przekroczenie zdolności więzadeł do rozciągania, przez co ulegają one uszkodzeniu. Lekkiemu skręceniu nie towarzyszy utrata mobilności i bolesność, dlatego jego leczenie zwykle odbywa się jedynie objawowo. Jeżeli jednak dojdzie do naderwania włókien więzadłowych i uszkodzenia torebki stawowej, pojawia się obrzęk i dotkliwy ból. Leczenie uzupełnione jest wówczas rehabilitacją, która przyspiesza regenerację. Najgroźniejsza odmiana tego urazu to skręcenie ciężkie, z całkowitym zerwaniem więzadeł i utratą stabilności stawu kolanowego. Proces leczenia wymaga wówczas rekonstrukcji więzadeł oraz rehabilitacji, aby pacjent mógł odzyskać sprawność ruchową.
Uszkodzenie łąkotki
Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej objawia się bólem po stronie zewnętrznej kolana, który nasila się podczas chodzenia i kucania. Jeżeli natomiast uszkodzeniu ulegnie łąkotka boczna, pacjent odczuwa ból po stronie zewnętrznej stawu kolanowego. Urazy te często są bagatelizowane, jednak mogą być bardzo niebezpieczne. Wynika to z faktu, że pacjenci starają się siłowo rozchodzić kontuzjowane kolano poprzez prostowanie i uginanie nogi, chodzenie czy bieganie. Działania te mogą jednak doprowadzić do pogłębienia problemu, czyli trwałego zniszczenia łąkotki. W takiej sytuacji jednym rozwiązaniem jest operacja. Aby bezpiecznie wyleczyć uszkodzenie łąkotki, należy odpowiednio wcześnie zdiagnozować kontuzję oraz rozpocząć rehabilitację stawu kolanowego.
Zwichnięcie rzepki
Zwichnięcie rzepki jest stosunkowo problematyczną kontuzją. Uraz ten powstaje pod wpływem wysunięcia się kości udowej z miedzykłykciowej bryzdy, co objawia się opuchlizną i dolegliwościami bólowymi spowodowanymi zniszczeniem struktur stawu kolanowego. Zwichnięcie rzepki wymaga szybkiej wizyty u lekarza ortopedy oraz leczenia, a następnie przeprowadzenia rehabilitacji. Pomocna w niwelowaniu objawów może być specjalna opaska magnetyczna, taka jak Ortezan. Wytwarzane przez nią impulsy redukują ból i obrzęk, regenerują tkanki oraz chronią staw kolanowy przed kolejnymi urazami, ponieważ jej działanie zwiększa wytrzymałość ścięgien. Produkt ten został szczegółowo opisany tutaj. Do zalet opaski należy przystępna cena i bezpieczny skład, co potwierdzają pozytywne opinie.
Zapalenie ścięgna
Zapalenie ścięgna jest dość powszechną kontuzją kolana u sportowców – zarówno amatorów, jak i zawodowców. Uraz ten powstaje pod wpływem ciągłego powtarzania konkretnej czynności angażującej staw kolanowy, np. biegania czy chodzenia po górach. Jego przyczyną najczęściej jest brak prawidłowej rozgrzewki przed aktywnością fizyczną. Zapalenie ścięgna bywa bagatelizowane, ponieważ związane z nim dolegliwości bólowe mijają po kilku godzinach odpoczynku i nie są zbyt dotkliwe. Zlekceważenie tej kontuzji może jednak znacząco osłabić struktury ścięgna, a tym samym zwiększyć ryzyko poważnych uszkodzeń więzadeł. W leczeniu stosuje się przede wszystkim rehabilitację, której celem jest usunięcie stanu zapalnego i wzmocnienie ścięgna. W tym przypadku również pomocna może się okazać wspomniana opaska Ortezan, która posiada regulację zacisku i pozwala na optymalne dopasowanie do kształtu kolana użytkownika. Nie wywołuje przy tym dyskomfortu podczas siedzenia oraz poruszania się.
Więcej podobnych artykułów
Jak często odwiedzać dentystę?
Wizyta u kardiologa – jak wygląda?
Cytologia: Klucz do Zrozumienia Mikrokosmosu Naszych Komórek