× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
5 listopada, 2024

Portal o zdrowiu i medycynie

Zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna – Travel-med.pl

Zapalenie ucha zewnętrznego

Zapalenie ucha zewnętrznego – przyczyny i leczenie

Zapalenie ucha to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, z którą okresowo mierzy się mnóstwo osób. Wielu osobom infekcja ucha kojarzy się z wiekiem dziecięcym, ale należy wiedzieć, że zapalenie ucha może przytrafić się także dorosłym. Istotne jest, aby nigdy nie bagatelizować objawów i niezwłocznie udać się do lekarza internisty lub laryngologa. Tylko dobrze dobrane leczenie pozwoli uszom wrócić do pełnej formy. 

Zapalenie ucha zewnętrznego

Ucho zewnętrze, najprościej ujmując, to ta jego część, którą widać. A więc na ucho zewnętrzne składa się małżowina uszna oraz zewnętrzny przewód słuchowy prowadzący aż do błony bębenkowej. Małżowina zbiera dźwięki występujące w otoczeniu. Dzięki niej bodźce mogą trafić do przewodu słuchowego, gdzie zostają znacznie wzmocnione. 

Chociaż zapalenie ucha najczęściej kojarzone jest z uchem środkowym i wiele osób doskonale zna silny i jednostajny ból, który mu towarzyszy, to warto wiedzieć, że równie często można mieć do czynienia z zapaleniem ucha zewnętrznego. W tym przypadku zainfekowana zostanie małżowina i zewnętrzny przewód słuchowy. Infekcja może mieć podłoże bakteryjne, wirusowe lub grzybicze. Zapalenie ucha zewnętrznego jest często określane przez specjalistów mianem ucha pływaka. Dzieje się tak dlatego, że do infekcji najczęściej dochodzi w lecie po kąpieli w basenie, jeziorze lub morzu. Kanał słuchowy wyścielony jest woskowiną, do tego jest w nim ciepło i wilgotno, a więc to doskonałe miejsce do rozwoju drobnoustrojów. 

Objawy zapalenia ucha zewnętrznego

Objawy, które towarzyszą zapaleniu ucha zewnętrznego są charakterystyczne. Przede wszystkim każde dotknięcie ucha powoduje nieprzyjemny ból. Małżowina uszna może być zaczerwieniona, obrzęknięta lub pokryta wypryskami. Pojawia się silny świąd skóry i wrażenie rozpierania ucha. Przy silnych infekcjach może wystąpić surowiczy wyciek z kanału słuchowego. Do tego pacjenci często skarżą się na bóle głowy, żuchwy oraz dreszcze. Zdarza się, że ich funkcje słuchowe ulegają zaburzeniu. 

Leczenie zapalenia ucha zewnętrznego

Gdy wystąpią powyższe objawy, należy niezwłocznie udać się do lekarza internisty lub laryngologa. Jedynie trafna diagnoza pozwoli specjaliście dobrać odpowiednie leki. Najczęściej lekarz wykonuje wymaz i na podstawie wyniku wybiera ścieżkę leczenia. Jeśli zapalenie ucha zewnętrznego jest spowodowane obecnością bakterii, najskuteczniejsza będzie antybiotykoterapia. Specjalista przepisuje antybiotyk w postaci tabletek przyjmowanych doustnie lub w formie maści stosowanej miejscowo. Leczenie trwa około tygodnia. 

Zapalenie ucha zewnętrznego spowodowane infekcją grzybiczą jest nieco trudniejsze do wyleczenia. Środki przeciwgrzybicze należy stosować jeszcze przez kilka tygodni po ustąpieniu objawów. Dzięki temu lekarz i pacjent będą mieli pewność, że przewód słuchowy został dokładnie oczyszczony. W przypadku zapalenia ucha zewnętrznego o podłożu wirusowym najczęściej stosuje się leczenie objawowe. Stosowanie środków przeciwbólowych powinno przynieść ulgę i wyleczyć stan zapalny już po kilku dniach. 

Zapalenie ucha zawsze niesie za sobą niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań. W skrajnych przypadkach słuch chorego może zostać uszkodzony czasowo lub trwale. Dlatego właśnie tak ważna jest trafna diagnoza i odpowiednio dobrane leczenie. Bólu ucha nigdy nie wolno lekceważyć. Przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza, szybko przyniesie ulgę i pozwoli rozwiązać kłopotliwą dolegliwość. Po zakończeniu leczenia warto udać się na kontrolę lekarską. Specjalista oceni stan uszu za pomocą otoskopu i zaleci dalsze postępowanie.