× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
14 czerwca, 2024

Portal o zdrowiu i medycynie

Zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna – Travel-med.pl

książeczka sanepidowska

Podbicie książeczki sanepidowskiej – Kraków

Książeczka Sanepidu to obowiązek, który muszą wypełnić między innymi osoby pracujące w firmach z branży gastronomicznej. Dzięki tego typu badaniom możliwe jest stwierdzenie, czy w organizmie danej osoby znajdują się np. pałeczki Salmonelli, duru brzusznego oraz durów typu A, B i C. Wreszcie, badania sanitarno-epidemiologiczne pozwalają na sprawdzenie, czy pracownik jest nosicielem gruźlicy itp. Gdzie wyrabia się książeczkę Sanepidu?

Medycyna pracy Kraków. Książeczka sanepidowska – czy jest obowiązkowa?

Co ciekawe, dokument ten nie jest obowiązkowy już od… kilkunastu lat. Obowiązek posiadania książeczki sanitarno-epidemiologicznej został zniesiony w ramach Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Teoretycznie, książeczka ta została zastąpiona przez orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych.

Ponieważ jednak wspomniany akt prawny nie wskazuje jednoznacznie, jaką formę powinno przyjąć takie orzeczenie, wciąż książeczki są powszechnie wykorzystywane.

Powyższe komplikacje nie zmieniają jednak faktu, że procedury kontrolne i badania, których celem jest sprawdzenie obecności groźnych bakterii w ciele człowieka, właściwie niczym się od siebie nie różnią. Tym samym kwestia uzyskania badań pozostaje de facto niezmieniona z punktu widzenia przeciętnego pracownika, a orzeczenie epidemiologiczne wciąż określa się jako tzw. książeczkę sanepidowską.

Podbicie książeczki sanepidowskiej Kraków. Badania sanepidowskie – kiedy są niezbędne?

Zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami, do wyrobienia badań sanitarno-epidemiologicznych, lub mówiąc potocznie podbicia książeczki sanepidowskiej, zobligowane są między innymi osoby, które spełniają następujące warunki:

  • zatrudnienie na stanowiskach pracy związanych z wytwarzaniem lub transportowaniem żywności oraz myciem i konserwacją naczyń. W pewnym uproszczeniu badania sanitarno-epidemiologiczne są niezbędne dla wszystkich tych, którzy pracują w gastronomii oraz przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją żywności,
  • praca podczas wytwarzania lub transportu leków.

To jeszcze nie wszystko, ponieważ do wyrobienia badań zobowiązani są na przykład zatrudnieni, którzy mają na co dzień do czynienia z dziećmi do szóstego roku życia.

Medycyna pracy Kraków. Gdzie należy to zrobić?

Gdzie można wyrobić książeczkę sanitarno-epidemiologiczną oraz uzyskać orzeczenie Sanepidu? Przeprowadzaniem tego typu badań zajmuje się medycyna pracy Kraków. W tego typu miejscach możliwe jest również przeprowadzenie m.in. następujących rodzajów badań:

  • wysokościowe,
  • wstępne i okresowe,
  • kontrolne (po powrocie pracownika ze zwolnienia lekarskiego),
  • dla kierowców zawodowych zajmujących się prowadzeniem pojazdów ciężarowych, operatorów wózków widłowych itp.

Klinikę medycyny pracy Kraków znajdziesz na ulicy Prądnickiej 10.