× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
19 kwietnia, 2024

Portal o zdrowiu i medycynie

Zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna – Travel-med.pl

materiały opatrunkowe

Niezbędne materiały opatrunkowe, które musisz mieć w swojej apteczce

Dobrze wyposażona domowa apteczka to absolutna podstawa. Nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy jej potrzebować. Pamiętajmy, aby co pewien czas sprawdzać datę przydatności do użycia niektórych produktów. Rozsądnie unikać jest gotowych zestawów, ponieważ nie są one dostosowane do indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Znacznie lepiej jest samodzielnie wybrać poszczególne elementy apteczki, tak aby mieć gwarancję, że ich jakość znajduje się na satysfakcjonującym poziomie. Sporą uwagę warto poświęcić plastrom opatrunkowym.

Plastry opatrunkowe

Po plaster opatrunkowy sięgamy nie tylko wtedy, kiedy się skaleczyliśmy. Przydaje się on do tego, aby zabezpieczyć drobne rany będące wynikiem np. ukąszenia owada. Nie zapominajmy, że jej eksponowanie naraża nas na rozwój stanu zapalnego, czy też bakterie. Wybierają plastry opatrunkowe należy zwrócić uwagę na ich rozmiar. W sprzedaży znajdziemy standardowe niewielkie plasterki, a także produkty w dużych rozmiarach (dedykowane do zaklejania m.in. ran operacyjnych).

Nie należy sięgać po przypadkowe plastry znalezione w supermarkecie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Zbyt słaba warstwa klejąca sprawi, że opatrunek szybko odpadnie, szczególnie jeśli znajduje się w miejscu zgięcia np. na nodze. Ratunkiem może okazać się przylepiec, który należy nakleić na plaster. Zabezpiecza on przed jego odklejeniem się w najmniej spodziewanym momencie.

Bandaże opatrunkowe

Bandaż opatrunkowy jest niezbędny w przypadku ran, rozległych odparzeń, czy też poparzeń. Służy on do unieruchomienia danego obszaru ciała, a także podtrzymania opatrunku. Powinien być wykonany z wytrzymałego materiału, który nie będzie przeciekał, a jednocześnie zapewni optymalny przepływ powietrza. Największym zainteresowaniem cieszy się bandaż występujący pod postacią rolki. Wynika to z faktu, że można go wygodnie przystosować do osobistych potrzeb.

W przypadku złamań i zwichnięć polecane są bandaże elastyczne. Do podtrzymania opatrunku rekomendowane są bandaże nieelastyczne, które będą znajdować się w pożądanym położeniu przez długi czas. Istotne jest to, aby nie zaciskać opatrunku zbyt mocno.

Kompresy opatrunkowe

Kompresy opatrunkowe, zwane również gazami są niezastąpione podczas opatrywania różnego typu ran. Ważne jest to, aby były one chłonne, a jednocześnie trwałe. Liczy się również odpowiedni rozmiar. Warto posiadać w swojej apteczce małe gazy, które wykorzystuje się np. w czasie krwawienia po ekstrakcji zęba. Jałowe kompresy muszą być sterylizowane. Należy przechowywać je w opakowaniu.