Grzybica paznokci u nóg bywa bagatelizowana, ponieważ przez długi czas nie daje bolesnych objawów. Jednak jest to problem, którym należy zająć się jak najszybciej, nie tylko z powodów estetycznych, ale też zdrowotnych. Nieleczona doprowadza do zniekształcenia płytki, swędzenia i pieczenia, a nawet może przenieść się na paznokcie dłoni. Jedną z najskuteczniejszych metod usuwania tej przypadłości jest laserowe leczenie grzybicy paznokci, które wykonamy w gabinecie medycyny estetycznej.
Grzybica paznokci u nóg – przyczyny i objawy
W społeczeństwie wciąż funkcjonuje mit, że grzybicę wywołuje głównie brak odpowiedniej higieny. Tymczasem nietrudno zarazić się nią podczas korzystania z basenu, sauny, publicznego prysznica np. na siłowni lub w pokoju hotelowym. Na infekcję grzybiczą najbardziej narażone są osoby prowadzące stresujący tryb życia, zażywające niektóre leki i prowadzące niezdrowy tryb życia (spożywające dużej ilości cukru, palące papierosy).
Paznokcie objęte grzybicą zmieniają zabarwienie z różowego na żółty, zielonkawy lub brązowy. Zazwyczaj płytka paznokciowa traci swoją przejrzystość, staje się matowa i grubieje. Może być bardzo osłabiona, krucha, z poszarpanymi krawędziami. Leczenie grzybicy paznokci, np. laserem Lunula jest niezbędne, ponieważ zbagatelizowana choroba szybko się rozprzestrzenia i coraz trudniej się jej pozbyć. Ponadto, schorzenie to jest zaraźliwe – brak podjęcia skutecznej terapii może więc przyczynić się do zarażenia nią innej osoby.
Kiedy laserowe leczenie grzybicy paznokci jest wskazane?
Laserowe usuwanie grzybicy paznokci jest alternatywą dla długotrwałego i często nieskutecznego leczenia preparatami do stosowania zewnętrznego. Zabieg polecany jest osobom, którym zależy na szybkim i trwałym pozbyciu się problemu. Z laserowego leczenia grzybicy paznokci skorzystamy m.in. w Klinice Miracki w Warszawie, gdzie stosowany jest „zimny” laser Lunula o bardzo wysokiej skuteczności i niskiej inwazyjności.
Lunula to wyjątkowo bezpieczny i mało inwazyjny laser na grzybicę paznokci, który można zastosować nawet u osób chorych na cukrzycę. Wskazania do zabiegu tym urządzeniem to nie tylko dotknięte grzybicą paznokcie dłoni i stóp, ale też:
- zniekształcone, łamliwe, matowe paznokcie,
- rozdwajanie się paznokci,
- urazy paznokci,
- uszkodzenia macierzy paznokcia,
- zniszczona płytka po tipsach, hybrydach i akrylu,
- przebarwienia paznokci – żółte, białe, brązowe.
Jak działa laser na grzybicę paznokci?
Jak pozbyć się grzybicy paznokci? Laserowe leczenie grzybicy paznokci to bardzo szybka procedura, trwająca około 12 minut na jedną stopę lub dłoń. Zabieg jest bezbolesny i nieinwazyjny. Poprzedza go konsultacja z dermatologiem, który ocenia stan paznokci i podejmuje decyzję o leczeniu. Powierzchnia paznokcia zostaje najpierw dokładnie oczyszczona z lakieru oraz innych zanieczyszczeń. Stopa (lub dłoń) umieszczana jest bezpośrednio pod strumieniem światła laserowego. Energia przenika przez paznokieć, nie uszkadzając jego struktury.
Laser na grzybicę paznokci emituje dwie długości fali, charakteryzujące się zróżnicowanym działaniem:
- 405 nm – zabija grzyby zagnieżdżone pod płytką paznokcia,
- 635 nm – pobudza procesy immunologiczne paznokcia.
Efekty laserowego leczenia grzybicy paznokci pojawiają się w ciągu kilku miesięcy. Nowa, odrastająca płytka odzyskuje zdrowy połysk i naturalny, różowy kolor. Dla uzyskania satysfakcjonujących efektów najczęściej zaleca się wykonanie 3-4 zabiegów w tygodniowych odstępach. W przypadku zaawansowanej grzybicy specjalista może dodatkowo skierować nas na zabieg ścieńczenia płytki, dzięki czemu paznokcie odzyskują ładny, naturalny wygląd.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat leczenia grzybicy paznokci laserem, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z warszawskiej Kliniki Miracki.
Więcej podobnych artykułów
Jak często odwiedzać dentystę?
Wizyta u kardiologa – jak wygląda?
Cytologia: Klucz do Zrozumienia Mikrokosmosu Naszych Komórek