× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
26 maja, 2024

Portal o zdrowiu i medycynie

Zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna – Travel-med.pl

właściwe probówki i pojemniki do badań

Jak wybrać właściwe probówki i pojemniki do badań?

Probówki mogą mieć wiele różnych zastosowań i odmiennych, indywidualnych właściwości. Wybór konkretnego rodzaju powinien być podyktowany naszymi potrzebami i wymaganiami, jakie musi spełnić sprzęt laboratoryjny by móc badać określone substancje. Na co zwrócić uwagę wybierając probówki?

1. Czym są probówki?

2. Probówki szklane i nie tylko – najpowszechniejsze rodzaje

3. Probówki do przeprowadzania reakcji chemicznych – czym muszą się charakteryzować?

4. Na co zwrócić uwagę kupując sprzęt do laboratorium?

Czym są probówki?

Szkło laboratoryjne jest rodzajem drobnego sprzętu, jaki wykorzystuje się codziennie do pracy z różnego typu związkami chemicznymi. W zależności od substancji, jaką chcemy umieścić w pojemniku, musi on być w stanie wytrzymać specyficzne warunki – na przykład być odpornym na działanie żrące. Probówka jest jednym z najpopularniejszych rodzajów szkła laboratoryjnego, które jest powszechnie używane nie tylko w branży chemicznej, ale także w diagnostyce laboratoryjnej wykonywanej na potrzeby medyczne. Ich charakterystyczny, podłużny kształt ułatwia przechowywanie niewielkich próbek, w tym także płynów do badań.

Probówki szklane i nie tylko – najpowszechniejsze rodzaje

W zależności od przeznaczenia, probówki mogą być wykonane z różnych materiałów i posiadać różne kolory korków. Do najpowszechniej używanych zaliczamy między innymi:

  • probówki tradycyjne: zazwyczaj są niewielkich rozmiarów i wykorzystuje się je do pobierania oraz przechowywania małych próbek. Są wykonane z klasycznego szkła, co pozwala na niską cenę, jednak nie nadają się do trzymania bardziej wymagających substancji;
  • kolbki probówkowe: wytwarzane z wysokiej jakości szkła z dodatkowym szlifem umożliwiającym bardzo szczelne zamknięcie. Z tego powodu mogą być wykorzystywane do destylacji próżniowej;
  • eppendorferki: są alternatywną wersją probówek klasycznych i posiadają długie, stożkowate dno. Przeznaczone do bardzo małych próbek. Jej kształt umożliwia utrzymanie całej próbki w dole naczynia;
  • probówki specjalnego przeznaczenia: przeznaczone do pracy z najbardziej wymagającymi substancjami chemicznymi, zwykle wykonane z tworzywa sztucznego. Posiadają bardzo dobre dopasowanie, dzięki czemu korki probówki zapewniają szczelność.

Probówki do przeprowadzania reakcji chemicznych – czym muszą się charakteryzować?

Jeżeli chcemy pracować na preparatach o szczególnych właściwościach chemicznych lub pod zwiększonym ciśnieniem, musimy zadbać o odpowiednio wytrzymałe szkła laboratoryjne. Każdy rodzaj probówki posiada swoją specyfikację, która określa jakie substancje możemy w nich przechowywać. W przypadku diagnostyki laboratoryjnej zwykle korzysta się z najprostszych probówek o różnych pojemnościach, wykonanych ze szkła lub tworzywa sztucznego.

Na co zwrócić uwagę kupując sprzęt do laboratorium?

Wybierając sprzęt do laboratorium powinniśmy przede wszystkim określić, z czym ma on pracować. Na tej podstawie możemy dobrać odpowiednie materiały i rodzaj probówek, który zapewni nam bezpieczeństwo i niezbędną wytrzymałość. Jeżeli planujemy większe zakupy, dobrą opcją jest skorzystanie z oferty dedykowanej hurtowni – dzięki temu dostaniemy lepszą cenę na pojedynczą sztukę, a także zyskamy wartościowego kontrahenta do zaopatrzenia w przyszłości.

Probówki są jednym z podstawowych drobnych elementów wyposażenia laboratorium i służą do badania oraz przechowywania różnorodnych substancji chemicznych. Wybierając wysokiej jakości probówki zapewniamy sobie komfort pracy, a także dbamy o bezpieczeństwo osób pracujących z próbkami.