× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
13 czerwca, 2024

Portal o zdrowiu i medycynie

Zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna – Travel-med.pl

Jak emocjonalnie poradzić sobie z rozwodem

Życie nie zawsze jest jak mleko i miód. Nie możemy zapobiec wystąpieniu złych rzeczy, a nieprzyjemne zdarzenia, takie jak rozwód, są czasami nieuniknione. Wywołują lawinę emocji, a najlepsze, co możemy zrobić, to nauczyć się sobie z nimi radzić. Uważaj na swoje emocje, sposób, w jaki je przetwarzasz, wpływa na to, czy poczujesz się szczęśliwy czy zlejesz się ze swoim smutkiem. Ważne jest, aby odpowiednio radzić sobie z negatywnymi emocjami spowodowanymi rozwodem, w przeciwnym razie konsekwencje wpłyną na twoje zdrowie psychiczne.

Kiedy zauważysz, że negatywne emocje zaczynają do ciebie docierać, ważne jest, aby poradzić sobie z nimi zdrowo. W takim przypadku czyste zdrowie jest konieczne dla twojego zdrowia psychicznego. Oto kilka sposobów radzenia sobie z negatywnymi emocjami spowodowanymi rozwodem.

1. Nie zaniedbuj swoich emocjonalnych potrzeb

W tym trudnym czasie można czuć smutek i płakać. Staraj się nie tłumić emocji, ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na twoje zdrowie. Ważne jest, aby zadbać o swoje dobre samopoczucie i przestać lekceważyć zdrowie fizyczne, duchowe i psychiczne.

Zawsze bądź dla siebie miły. Spróbuj robić rzeczy, które kochasz, takie jak spacer na długi spacer, oglądanie ulubionego filmu lub słuchanie muzyki. Staraj się prowadzić dziennik – każdej nocy, zanim pójdziesz spać, napisz jedną fajną rzecz o sobie lub o dniu poprzednim. Pod koniec tygodnia przeczytaj je i przypomnij sobie, że nie wszystko jest tak złe, jak się wydaje.

2. Otocz się przyjaciółmi

W przypadku traumy, takiej jak rozwód, nasz naturalny mechanizm obronny dąży do izolacji. Nawet gdy życie staje się ciężkie, są ludzie, na których możemy polegać. I bez względu na wszystko, wiemy, że będą tam dla nas, gdy będziemy czuć się przygnębieni.

Dlatego ważne jest, aby skontaktować się z przyjaciółmi i członkami rodziny, którzy sprawiają, że czujesz, że nie przechodzisz przez to sam. Dobry mechanizm radzenia sobie mówi o twoich problemach z ludźmi, którym ufasz. Posiadanie ludzi, którzy cię rozumieją i sprawiają, że czujesz się lepiej, jest niezbędną częścią procesu gojenia i wyjścia z traumy.

3. Zarządzanie lękami

To normalne, że masz obawy, gdy jesteś w trakcie rozwodu. Co stanie się ze mną potem? Czy będę mógł samodzielnie zarządzać? Czy ktokolwiek kiedykolwiek będzie mnie chciał? Co jeśli będę smutny na zawsze? to wszystkie typowe pytania, które ludzie sobie zadają, przechodząc przez taką sytuację. Spróbuj porozmawiać o swoich obawach z przyjaciółmi i członkami rodziny, którzy znaleźli się w podobnych sytuacjach.

Ale jeśli nie czujesz się komfortowo, dzieląc się takimi niepewnościami, spróbuj wykonać poniższe czynności, aby poradzić sobie ze swoimi obawami. Weź pustą kartkę papieru i narysuj tabelę z czterema kolumnami zatytułowaną „Obawy”, „Prawdopodobieństwo, że to się wydarzy”, „Czy można ich uniknąć”, „Jak wpłyną one na moje życie”. Oceń każdy strach w skali od 1 do 5 i porównaj je. Pomoże Ci to zracjonalizować swoje obawy i priorytety, znaleźć możliwe rozwiązania, jeśli takie istnieją; jeśli nie, nie musisz się o nich martwić. Ta metoda jest stosowana w terapii, więc za każdym razem, gdy masz wątpliwości, spójrz na swoją tabelę.

4. Poszukaj pozytywnych aspektów

Chociaż wszystko wydaje się teraz ciemne, spróbuj poszukać pozytywnego wyniku sytuacji. Szukanie pozytywów jest trudne i mogą nie być oczywiste na pierwszy rzut oka, ale próbuj dalej. Dużą część kontynuacji ma pozytywne nastawienie do życia. Można smucić się i iść naprzód w tym samym czasie, ale z biegiem czasu coraz więcej energii jest dostępnych dla innych aspektów twojego życia.

Nie trzymaj się problemów, na które nie masz wpływu. Puść, a poczujesz się o wiele szczęśliwszy. Ważne jest wykonanie czystego cięcia w tym procesie. Zaakceptuj, że to koniec, i spróbuj przejść dalej. Bez względu na przyczynę rozwodu, wybacz sobie i byłemu partnerowi ze względu na swoje zdrowie i zdejmij ten ciężar z piersi.

5. Szukaj porady u profesjonalistów

W przypadku rozwodu z pewnością masz pytania dotyczące praw, na przykład „Co stanie się z dziećmi?” „Kto dostaje dom?” „Jak będę zarządzać finansami?” i tak dalej. Tego rodzaju pytania niosą ze sobą dużą niepewność, która wywołuje niepokój.

Aby zmniejszyć to nieprzyjemne uczucie, rozważ skontaktowanie się z rzetelnymi prawnikami rodzinnymi,  którzy niosą odpowiedzi. Mogą ci pomóc z pytaniami dotyczącymi rozwodu, alimentów, rozliczeń finansowych i majątkowych itp. Możesz się zrelaksować, wiedząc, że sprawa jest w dobrych rękach.

6. Medytacja, relaksacja i aktywność fizyczna

Więc przechodzisz rozwód i wszystko, co chcesz zrobić, to leżeć w łóżku? Wszyscy wiemy, jak trudno jest pozostać aktywnym fizycznie, będąc smutnym, ale nie zaniedbuj swojego zdrowia. Idź na spacer z przyjacielem lub wybierz się na siłownię. Na pewno poczujesz się lepiej.

Jeśli nie masz czasu na takie działanie, spróbuj medytować. Po długim dniu pracy nie ma nic lepszego niż siedzieć cicho i zrelaksować się. Naucz się kilku technik oddychania,  które pomogą ci kontrolować emocje.

Wniosek

Chociaż rozwód jest bolesnym okresem w twoim życiu, te mechanizmy radzenia sobie mogą pomóc ci przetrwać w najzdrowszy możliwy sposób. Zaakceptuj, puść i idź dalej, ale nie zaniedbuj swojego zdrowia psychicznego po drodze. Pozwól sobie na smutek, ale nie zapominaj, że słońce zawsze przychodzi po deszczu.