Pochodzi z Ameryki Południowej, a do Europy zostało sprowadzone w XVII w. Jest to drzewo dorastające do 20 metrów. Drzewo chinowca (cinchona offcinalis), a właściwie jego kora, zawiera duże ilości chininy. Kora zostaje ręcznie odcinana od drzewa maczetami, odrasta w przeciągu około 3 lat. O jego dobroczynnych właściwościach, jako pierwsi dowiedzieli się jezuiccy misjonarze. Sprowadzili ją do Europy. Ekstrahowana z kory chinina jest używana jako środek ściągający i tonizujący. Jest słabo rozpuszczalna w wodzie.
Dobroczynne działanie drzewa chinowca na włosy
Pozyskiwana kora drzewa chinowca ma bardzo korzystne oddziaływanie na problemy z włosami. Zapobiega ich wypadanie, wzmacniając ich nasadę, stymuluje mieszki włosowe. Polecana jest szczególnie dla wszystkich którzy:
- zauważyli wypadanie włosów,
- cierpią na postępujące wypadanie włosów,
- zauważyli reaktywne i odwracalne wypadanie włosów,
- chcącym w sposób naturalny i bezpieczny powstrzymać wypadanie włosów.
Kora drzewa chinowca, w postaci szamponu z chininą, może być stosowana w pielęgnacji głowy. Szczególnie jest polecana w leczeniu głowy swędzącej z łupieżem. Bardzo skuteczna na tę dolegliwość. Oprócz oczyszczenia włosów dodajemy im potrzebnej energii i stymulujemy ich szybki wzrost, przywraca to ich witalność. Po jego zastosowaniu włosy są piękniejsze i mocniejsze. Substancja, która jest pozyskiwana z kory drzewa chinowca, pobudza mikro krążenie cebulek włosów. Jest to naturalna, skuteczna i bezpieczna kuracja. Znana i stosowana z powodzeniem od wieków. Więcej informacji znajdziecie na stronie klorane.com/pl-pl/skladniki/drzewo-chinowca
Co zawiera kora drzewa chinowca
Drzewo chinowca ma w swoim składzie alkaloidy. W przeważającej większości jest to chinidyna i chinina, która zajmuje do 80% całości alkaloidów w pozyskanej korze. Z tego powodu, był to pierwszy znany i powszechnie stosowany lek na malarię (chorobę pasożytniczą).
Inne zastosowanie drzewa chinowca
Jego niesamowite właściwości sprawiają, że jest wykorzystywany w wielu innych dolegliwościach, trapiących ludzi. Poniżej podajemy te, które naszym zdaniem są najważniejsze:
- malarię,
- niestrawności,
- raka piersi, wątroby i śledziony,
- alkoholizm,
- zaburzeń wątroby,
- kołatanie serca,
- pobudzenie apetytu,
- nocne skurcze nóg,
- przeciw pasożytom,
- żylaki,
- hemoroidy,
- przeziębienia,
- przeciwgorączkowy,
- przeciwgrzybiczny,
- przeciwbakteryjny,
- bóle głowy,
- wzmacniający organizm,
- uspokaja nerwy,
- pomaga w leczeniu trudno gojących się ran.
Działania uboczne, przeciwwskazania
Nie należy przekraczać zalecanych dawek, chyba że lekarz poleci inne stosowanie. Przedawkowanie chininy może objawiać się nudnościami, zaburzeniami widzenia, dzwonieniem w uszach, nudnościami, bólem głowy, skurczem macicy czy biegunką.
Chinina wykorzystywana jest także do produkcji napoi typu tonik, ze względu na swój gorzki smak. W toniku, na terenie krajów Unii Europejskiej, zawartość naturalnej chininy może wynosić 7,5 ml na 100 ml wyrobu. Jest to ilość uznawana za bezpieczną. Nie poleca się spożywania toniku w zbyt dużych ilościach. Ze względu na zawartość chininy, jest to szczególnie niebezpieczne dla kierowców. Może powodować zaburzenia słuchu i wzroku, równowagi, senność, mdłości i złe samopoczucie. Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej, każdy produkt zawierający chininę, na etykiecie musi mieć zamieszczoną o tym fakcie informację.
Uwaga! Chinina nasila działanie leków rozrzedzających krew.
Jak z każdą spożywaną substancją, przed użyciem, poleca się konsultację z lekarzem. Jest to szczególnie ważne, w przypadku zażywania jakichkolwiek leków. Nigdy nie wiadomo, jakie mogą być skutki połączenia leków z suplementem.
Więcej podobnych artykułów
Punkt pobrań krwi Łódź – szybka i precyzyjna diagnostyka
Endoskop medyczny – czym jest? Do czego służy?
Seniorzy i czysta woda