× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
21 listopada, 2024

Portal o zdrowiu i medycynie

Zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna – Travel-med.pl

Ból zęba podczas urlopu za granicą

Ból zęba podczas urlopu za granicą. Co zrobić?

Dolegliwości bólowe zębów mogą zepsuć najbardziej wyczekiwany wakacyjny wyjazd. Jak im zapobiegać i co zrobić wtedy, gdy już się pojawią?

Po pierwsze – lepiej zapobiegać niż leczyć

Aby uniknąć sytuacji, w której ból zębów przeszkodzi w wypoczynku, stan jamy ustnej najlepiej sprawdzić przed wyjazdem na upragnione wakacje.

Warto więc wcześniej udać się na przegląd jamy ustnej do dobrego i taniego stomatologa. Wykryje on ewentualne dolegliwości, które mogłyby dać o sobie znać podczas wyjazdu.

Po drugie – domowe metody leczenia bólu zębów

Jeżeli dolegliwości bólowe nie są nasilone, w takim przypadku można skorzystać z naturalnych, domowych metod, które nie wymagają wizyty u dentysty. Co robić z bólem zęba na wakacjach?

Gdy boli ząb, najlepiej zdecydować się na zastosowanie środków przeciwbólowych. Warto mieć je pod ręką, by w razie konieczności można było szybko po nie sięgnąć. W przypadku bólów zębów bardzo dobre efekty dają leki jak ketoprofen, ibuprofen, diklofenak, paracetamol, które można kupić bez recepty.

Poza środkami przeciwbólowymi można również skorzystać z innych metod, na przykład płukanek ziołowych z naparów z szałwii lub rumianku. Można też smarować bolące miejsca olejkiem kamforowym, goździkowym.

Środki na bóle zębów można też kupić w aptekach bez recepty, na przykład w formie żeli punktowych, płukanek do ust. Dostępne są także tymczasowe wypełnienia, które można zastosować wtedy, gdy wypadnie plomba.

Po trzecie – leczenie stomatologiczne za granicą

Zdarza się, że dolegliwości bólowe są tak silne, że konieczny będzie dentysta. Gdzie warto się wtedy udać?

W najlepszej sytuacji są osoby, które przed wyjazdem zdecydowały się na kupno ubezpieczenia turystycznego pokrywającego koszty leczenia stomatologicznego. Wystarczy skontaktować się z ubezpieczycielem, który wskaże, gdzie można skorzystać z leczenia na miejscu. Nie trzeba wtedy obawiać się o rachunki.

W przeciwnym przypadku trzeba będzie znaleźć gabinet stomatologiczny we własnym zakresie i zapłacić za wizytę samodzielnie. W wielu krajach może być to jednak dość duży wydatek.