Witaminy z grupy B to substancje niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, dobrego zdrowia i odporności. Ich niedobór łatwo niestety przeoczyć. Stresujący tryb życia, brak i odpowiedniej ilości snu, a przede wszystkim błędy w odżywianiu – te czynniki sprawiają, że witaminy z grupy nie są na wystarczającym poziomie. Jak zatem dostarczać organizmowi optymalne ilości tych cennych substancji?
Witaminy z grupy B – rodzaje
Do najważniejszych witamin z grupy B zalicza się 8 rozpuszczalnych w wodzie substancji, do których należą:
- B1- tiamina,
- B2 – ryboflawina,
- B3 – niacyna,
- B5 – kwas pantotenowy,
- B6 – pirydoksyna,
- B7 – biotyna,
- B9 – kwas foliowy,
- B12 – kobalamina.
Są to substancje, które biorą udział w funkcjonowaniu całego organizmu. Dzięki nim dochodzi do reakcji chemicznych, które wspierają jego najważniejsze funkcje, takie jak metabolizm, gospodarka węglowodanów, przewodnictwo nerwowe, powstawanie oraz śmierć komórek. Spośród nich najważniejsza wydaje się być witamina B12. Uczestniczy ona między innymi w wytwarzaniu czerwonych krwinek w szpiku kostnym oraz osłonek mielinowych włókien nerwowych.
Jak dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość witamin z grupy B?
Witamina b jest substancją, której ludzki organizm nie potrafi wytworzyć samodzielnie, dlatego tak ważna jest ich suplementacja. Witaminy z grupy B można znaleźć w wielu aptecznych preparatach. Przed zakupem warto jednak porównać dokładnie ich skład oraz ceny. Należy zwracać uwagę nie tylko na skład produktu, ale również ilość witaminy B w jednej tabletce, a także dodatkowe substancje, z którymi wstępują (np. krzem i magnez).
Kto w szczególności powinien suplementować witaminy z grupy B?
Poziom witamin z grupy B warto sprawdzić w przypadku każdego problemu ze zdrowiem, którego źródło jest dla nas niejasne. Zlecone przez lekarza badanie krwi powinno wykazać, czy ich poziom w organizmie jest wystarczający. Grupą osób szczególnie narażoną na niedobór witamin z grupy B są między innymi weganie i wegetarianie, których dieta nie jest odpowiednio zbilansowana. Ponadto suplementację witaminy B12 poleca się osobom ze skłonnościami do depresji i wahań nastroju. Kwas foliowy, czyli witamina B9 jest natomiast zalecana kobietom planującym ciążę oraz spodziewającym się dziecka z uwagi na to, że jej wysoki poziom zapobiega wadom cewy nerwowej. Witaminę B7 poleca się natomiast osobom, które borykają się z problemem wypadających włosów i łamliwych paznokci. Warto wiedzieć, że witaminy z grupy B trudno przedawkować, gdyż ich nadmiar jest wypłukiwany z organizmu wraz z moczem.
Więcej podobnych artykułów
Jak często odwiedzać dentystę?
Wizyta u kardiologa – jak wygląda?
Cytologia: Klucz do Zrozumienia Mikrokosmosu Naszych Komórek