Książeczka Sanepidu to obowiązek, który muszą wypełnić między innymi osoby pracujące w firmach z branży gastronomicznej. Dzięki tego typu badaniom możliwe jest stwierdzenie, czy w organizmie danej osoby znajdują się np. pałeczki Salmonelli, duru brzusznego oraz durów typu A, B i C. Wreszcie, badania sanitarno-epidemiologiczne pozwalają na sprawdzenie, czy pracownik jest nosicielem gruźlicy itp. Gdzie wyrabia się książeczkę Sanepidu?
Medycyna pracy Kraków. Książeczka sanepidowska – czy jest obowiązkowa?
Co ciekawe, dokument ten nie jest obowiązkowy już od… kilkunastu lat. Obowiązek posiadania książeczki sanitarno-epidemiologicznej został zniesiony w ramach Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Teoretycznie, książeczka ta została zastąpiona przez orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych.
Ponieważ jednak wspomniany akt prawny nie wskazuje jednoznacznie, jaką formę powinno przyjąć takie orzeczenie, wciąż książeczki są powszechnie wykorzystywane.
Powyższe komplikacje nie zmieniają jednak faktu, że procedury kontrolne i badania, których celem jest sprawdzenie obecności groźnych bakterii w ciele człowieka, właściwie niczym się od siebie nie różnią. Tym samym kwestia uzyskania badań pozostaje de facto niezmieniona z punktu widzenia przeciętnego pracownika, a orzeczenie epidemiologiczne wciąż określa się jako tzw. książeczkę sanepidowską.
Podbicie książeczki sanepidowskiej Kraków. Badania sanepidowskie – kiedy są niezbędne?
Zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami, do wyrobienia badań sanitarno-epidemiologicznych, lub mówiąc potocznie podbicia książeczki sanepidowskiej, zobligowane są między innymi osoby, które spełniają następujące warunki:
- zatrudnienie na stanowiskach pracy związanych z wytwarzaniem lub transportowaniem żywności oraz myciem i konserwacją naczyń. W pewnym uproszczeniu badania sanitarno-epidemiologiczne są niezbędne dla wszystkich tych, którzy pracują w gastronomii oraz przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją żywności,
- praca podczas wytwarzania lub transportu leków.
To jeszcze nie wszystko, ponieważ do wyrobienia badań zobowiązani są na przykład zatrudnieni, którzy mają na co dzień do czynienia z dziećmi do szóstego roku życia.
Medycyna pracy Kraków. Gdzie należy to zrobić?
Gdzie można wyrobić książeczkę sanitarno-epidemiologiczną oraz uzyskać orzeczenie Sanepidu? Przeprowadzaniem tego typu badań zajmuje się medycyna pracy Kraków. W tego typu miejscach możliwe jest również przeprowadzenie m.in. następujących rodzajów badań:
- wysokościowe,
- wstępne i okresowe,
- kontrolne (po powrocie pracownika ze zwolnienia lekarskiego),
- dla kierowców zawodowych zajmujących się prowadzeniem pojazdów ciężarowych, operatorów wózków widłowych itp.
Klinikę medycyny pracy Kraków znajdziesz na ulicy Prądnickiej 10.
Więcej podobnych artykułów
Endoskop medyczny – czym jest? Do czego służy?
Seniorzy i czysta woda
Profesjonalny sprzęt dla gastronomii, które idealnie sprawdzi się w Twoim domu – te rzeczy warto mieć