× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
22 listopada, 2024

Portal o zdrowiu i medycynie

Zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna – Travel-med.pl

cytryniec chiński

Jak stosować cytryniec chiński? Przeciwwskazania i zalecenia

Szukasz recepty na stres? W walce z tym, niewątpliwie niekorzystnym dla naszego zdrowia, stanem pomocne może okazać się stosowanie niektórych preparatów ziołowych. Do roślin wartych rozważenia właśnie w takim kontekście należy niewątpliwie cytryniec chiński. Roślina, która znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym, wykazuje również korzystne oddziaływanie na ludzki organizm. Z tego powodu od tysiącleci stosowano ją w medycynie naturalnej Dalekiego Wschodu, zwłaszcza tradycyjnej medycynie chińskiej, a nieco krócej – w rosyjskiej medycynie sportowej… Kiedy stosowanie cytryńca chińskiego okaże się dobrym pomysłem?

1. Na co pomaga cytryniec chiński?

2. Zastosowanie cytryńca chińskiego

3. Cytryniec chiński – przeciwwskazania i skutki uboczne

Oczywiście, stosowanie każdego preparatu ziołowego i suplementu diety wymaga rozwagi. Również cytryniec chiński przeciwwskazania ma wpisane w swoją naturę, dlatego warto zapoznać się z wszelkimi działaniami niepożądanymi.

Na co pomaga cytryniec chiński?

W preparatach i suplementach wykorzystuje się przede wszystkim owoce cytryńca chińskiego o o charakterystycznym cytrynowym zapachu. Dostępne są także suszone owoce cytryńca chińskiego oraz liście cytryńca chińskiego. W każdej wersji wykazują one wiele korzystnych właściwości, którymi szerzej zajmiemy się za chwilę.

Jednym z najważniejszych składników owoców cytryńca chińskiego, odpowiedzialnym za ich właściwości lecznicze, są lignany, które już na gruncie medycyny chińskiej wsławiły się swoim korzystnym, ochronnym wpływem na wątrobę. Dodatkowo substancje te przyspieszają jej regenerację i zapobiegają dalszym uszkodzeniom. Eksperci potwierdzają, że w taki sposób działają zarówno ekstrakty z owoców cytryńca, jak i wyizolowane substancje aktywne.

Dodatkowo owoc cytryńca chińskiego wspiera odporność organizmu, służąc również osobom podejmującym wzmożony wysiłek psychiczny lub fizyczny. Zażywanie cytryńca wpływa ochronnie na komórki nerwowe oraz zwiększa liczbę neuroprzekaźników. Dodatkowym rezultatem jest łagodzenie uczucie rozdrażnienia i niepokoju, a efektem ostatecznym – poprawa kondycji fizycznej oraz psychicznej.

Co ciekawe, cytryniec chiński ma potwierdzony korzystny wpływ na wydolność organizmu. Był to zresztą powód, dla którego dość szeroko stosowano go w krajach Związku Radzieckiego. Mimo że preparaty z cytryńcem nie znajdują się na liście środków dopingujących, ich stosowanie ma korzystny wpływ na wytrzymałość mięśniową oraz budowanie siły.

Zastosowanie cytryńca chińskiego

Ekstrakty z cytryńca chińskiego często są stosowane wspomagająco w leczeniu dolegliwości wątrobowych, także tych o podłożu zakaźnym i autoimmunologicznych. Preparaty skutecznie łagodzą niepożądane objawy wynikające ze stanów zapalnych czy chorób tego narządu.

Co ciekawe, istnieją już badania naukowe wskazujące, że cytryniec chiński może pełnić ważną rolę w profilaktyce nowotworów, zwłaszcza w odniesieniu do nowotworów jelita, jajników oraz wątroby, a także w przypadku białaczki.

Ponadto preparaty z cytryńca warto stosować przy chorobie Parkinsona oraz Alzheimera, w stanach wyczerpania, przy niedokrwistości oraz w depresji, zwłaszcza, że substancje zawarte w roślinie łagodzą niepożądane symptomy tych dolegliwości bez wywoływania senności.

Cytryniec chiński – przeciwwskazania i skutki uboczne

Co do zasady, preparaty wykorzystujące cytryniec chiński są dobrze tolerowane przez organizm i bezpieczne dla zdrowia. Działań niepożądanych jest niewiele i z reguły sprowadzają się one do przejściowych problemów ze strony układu pokarmowego, na przykład zgagi. Czasami pojawiają się także miejscowe wysypki.

Brak dokładnych badań naukowych, analizujących wpływ cytryńca na organizm, oznacza jednak, że powinniśmy zachować ostrożność. Potencjalnym przeciwwskazaniem do stosowania tych substancji są choroby przewlekłe, ciąża czy karmienie piersią. Cytryńca nie należy także łączyć z regularnie zażywanymi lekami przy chorobach przewlekłych.