Niewielka torbiel zlokalizowana w okolicach mieszków włosowych bardzo często budzi nasz niepokój. Kaszaki to jedne z najczęściej pojawiających się na ciele zmian skórnych. Chociaż są z natury łagodne, mogą być przyczyną poważnych zakażeń, dlatego tak ważne jest, aby usuwać je w prawidłowy sposób. Dowiedz się, czym są kaszaki, jak je rozpoznać i w jaki sposób skutecznie z nimi walczyć.
Czym jest kaszak?
Kaszak to nic innego, jak tylko torbiel, która pojawia się na naszym ciele w okolicach mieszków włosowych. W przytłaczającej większości przypadków są to zmiany o charakterze łagodnym, które mają bardzo różne przyczyny i najczęściej dotykają osób między trzydziestym a czterdziestym rokiem życia.
Mogą jednak pojawiać się w każdym wieku, szczególnie zaś u osób w okresie dojrzewania. Wynika to ze zmian w gospodarce hormonalnej, a z także zaburzeń funkcjonowania gruczołów łojowych.
Kaszaki dzielimy na prawdziwe i rzekome. Kaszak prawdziwy jest genetycznym defektem skórnym, który spowodowany jest wnikaniem w jej głąb komórek, które docelowo powinny znajdować się na zewnątrz. W przypadku kaszaka rzekomego dochodzi do zaczopowania się gruczołu łojowego, najczęściej w wyniku nieprawidłowej higieny osobistej lub przerwania ciągłości skóry.
Charakterystyczne objawy kaszaków
Kaszak jest zmianą widoczną gołym okiem. Mają postać niewielkiej torbieli, która najczęściej lokalizuje się ja w okolicach skóry głowy, twarzy, brzusznej strony tułowia, a także szyi. Bardzo często pojawiają się także w miejscach intymnych — na przykład na jądrach lub penisie. Mogą wówczas powodować ból podczas stosunku lub problemy z oddawaniem moczu.
Wypukłe guzki charakteryzują się tym, że wypełnione są tak zwaną masą łojową i rogową. Kaszaki z reguły nie są trudne do zdiagnozowania. Należy różnicować je przede wszystkim od tłuszczaków i ropni. Charakterystyczna jest ich niebolesność oraz znajdująca się w środku masa, która wypływa po próbie nakłucia lub wyciśnięcia.
Jak leczyć kaszaki?
Kaszaki są zmianami łagodnymi, które najczęściej usuwane są ze względów estetycznych. W początkowej fazie istnieje duże prawdopodobieństwo, że dojdzie do samoistnego cofnięcia się torbieli. Kluczem jest tutaj dbanie o prawidłową higienę.
Warto jednak podkreślić, że samodzielne usuwanie kaszaka (na przykład za pomocą nakłuwania go szpilką) jest bardzo złym pomysłem i nie powinno być praktykowane. Możemy w ten sposób doprowadzić do zakażenia i infekcji bakteryjnej, której leczenie jest długotrwałe, a ona sama może dać skutki estetyczne o wiele bardziej widoczne i nieprzyjemne niż sam kaszak.
Jeżeli kaszak jest duży, utrzymuje się długo i sam nie pęka ani nie znika, warto poprosić o pomoc lekarza. Chirurgiczny zabieg usunięcia chirurgicznego wykonywany jest pod znieczuleniem miejscowym. To metoda najbardziej skuteczna, która pozwala pozbyć się problemu w sposób całkowicie bezpieczny a przy tym trwały. Kaszaki mają bowiem tendencję do nawracania, a usunięte przez chirurga nie powinny już więcej sprawiać nam żadnych problemów.
Artykuł powstał przy współpracy z Febumed |
Więcej podobnych artykułów
Jak często odwiedzać dentystę?
Wizyta u kardiologa – jak wygląda?
Cytologia: Klucz do Zrozumienia Mikrokosmosu Naszych Komórek